Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Uygulanabilir?

Tüp bebek tedavisi uygulanan çiftlerde, ilk deneme sonucunda olumsuz bir sonuç elde edilirse, anne ve baba adayının kararıyla tedavi birkaç kez daha uygulanabilmektedir.

Kadının yumurtasının ve erkeğin sperminin laboratuvar ortamında birleştirilerek rahme aktarılmasıyla oluşturulan gebelik süreci olan tüp bebek tedavisi, normal yolla hamile kalamayan çiftler için en iyi yollardan birisidir. Tüm dünyada yaygın olarak başvurulan yöntemle, birçok anne baba adayı, olumlu sonuç elde etmeyi başarmış ve bebek sahibi olmuştur. Fakat zaman belli sorunlardan kaynaklı olarak tüp bebek tedavisinden olumlu sonuçlar elde edilemediği de görülmektedir. Bu durum, birçok nedene bağlı olarak görülebilmektedir. Bunun yanı sıra, gebelik sağlansa bile, zaman zaman anne düşük yaparak bebeğini kaybedebilir. Fakat tüp bebek tedavisi, yalnızca bir kez uygulanmak zorunda olan bir tedavi yöntemi değildir.

Tüp bebek tedavisi uygulanıp, olumsuz bir sonuç elde edildiğinde, çiftler bir kez daha aynı tedavi yöntemine başvurabilmektedirler. Fakat uzun bir tedavi sürecini kapsayan tüp bebek hem manevi hem de maddi açıdan çiftleri zorlayabilmektedir. Eğer çiftler, ilk denemede olumsuz sonuç alıp yeniden aynı tedavi yöntemini deneme kararı alırlarsa, bu denemelerde başarılı olma olasılıkları vardır. Fakat belli bir deneme sayısından sonra, hala gebe kalınamıyorsa, artık başarı oranı da düşmeye başlar.

Tüp bebek tedavisi kaç kez uygulanabilir?

İlk denemede yüzde 100 başarı oranı yoktur.Deneme sayısı arttıkça hem çiftin tedaviyi daha kolay kavrayabilmesi hem de daha başarılı ilaç uygulanması gibi sebeplerle gebelik şansı yükselmektedir. Beşinci tedaviden sonra gebelik oranları düşse de maddi ve manevi olanaklar uygun olduğu sürece tedavi tekrar denenebilir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir