tüp bebek

Tüp bebek tedavisi , başarının sağlanması için en önemli unsurlar; kadının yaşı ve embriyonun kalitesidir. Kadının yaşının ilerlemesiyle yumurtalarında da yaşlanma etkileri görülür. Bu etkiler, yumurtalarının sayısında ve kalitesinde azalma şeklinde meydana gelmektedir. Bu nedenle kalitesi ve sayısı yetersiz yumurtalarla hem normal yollarla hem de tüp bebek tedavisiyle gebe kalma ihtimali de azalmaktadır. Gebe kalınmama durumlarında, baba adayından kaynaklı kısırlık olsa bile tüp bebek tedavisinde başarı şansı yüksekken; annenin yaşının ilerlemiş olmasında ise tedavide başarı şansı çok azalmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Kadınlarda Yaş Sınırı Var Mıdır?

Yeni doğmuş olan bir kız çocuğu 1-2 milyon yumurta rezervi ile dünyaya gelir. Bu yumurtalık rezervi, ilk adet dönemine kadar hemen hemen 250 bin seviyelerine düşer. Menopoz dönemine kadarki her adet periyodunda ise bu yumurtalar giderek azalır. Dolayısıyla kadınlarda yaşa bağlı olarak yumurta sayıları azalacaktır. Bu azalmaya bağlı olarakta gebe kalınma ihtimali de düşecektir.

Biyolojik yönden sağlıklı kadınların en verimli doğurganlık yaşları 24-34 yaş aralığıdır. 35 yaş, kadınlarda kırılma noktası olup doğurganlık özelliği de bu yaşla birlikte azalmaya başlamaktadır. 38 yaşından sonra bu azalma hızlanarak devam etmektedir. 40’lı yaşlardan sonra ise yumurtalık rezervleri çok azaldığından çocuk sahibi olma şansı da ciddi şekilde azalmış olmaktadır. Kadınlar için saydığımız bu yaş aralıkları ve yumurtalık rezervlerinin durumu tüp bebek tedavisinin başarılı olup olmamasında da aynı etkiye sahiptir.

Kadınlarda tüp bebek tedavisine başlanmadan önce adet dönemlerinin 3. günüde uygulanacak olan hormon testleri ve ultrasonografi ile yumurtalık rezervlerinin durumu tespit edilir. Eğer rezerv durumu iyi olarak tespit edilmişse, anne adayına 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Ancak bu aşamada yumurtalık rezervleri iyi durumda bile olsa 35 yaşından sonra, tıpkı normal gebeliklerde olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de başarı şansı düşmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Erkeklerde Yaş Sınırı Var mıdır?

Tüp bebek tedavisinde, baba adaylarının durumu kadınlardan farklıdır. Erkeklerde, yaşları ilerledikçe sperm sayısı ve kalitesi azaldığı için gebe bırakma şansı düşük olsa da kadınların durumlarındaki gibi tamamen kaybolmamaktadır. Erkeklerde, sperm hücresi tesbit etme yöntemleriyle kaliteli hücreler seçilerek tedavi uygulanabilir. Bu nedenle, erkekde yaş sınırı olmadığı gibi her yaşta tüp bebek yöntemine başvurulabilir.

Kadınlarda Tüp Bebek Tedavisinde Yaşa Bağlı Riskler

35 yaşından sonra başlanılan tüp bebek tedavisinde, düşük gebelik yapma riski artmaya başlamaktadır. Bu risk ilerleyen yaşlardaki anne adaylarında daha çok artmaya ve başka sorunlara da neden olabilmektedir.

37-38 yaşlarından sonraki kadınlarda, tüp bebek tedavisi ya da benzer tedavilere başlanacaksa preimplantasyon genetik tanı yöntemine başvurulur. Bu yöntem, laboraturda oluşturulan embriyoların anne rahmine transfer edilmeden önce embriyo kromozomlarının kalitesinin tetkik edilmesi ve kaliteli olanların anneye transfer edilmesi şeklindedir. Bu yöntemle daha sağlıklı bir bebek dünyaya getirme şansı artmaktadır.

40 yaşından sonra bir kadının tüp bebekle gebe kalma ihtimali % 20 nin daha altına düşmektedir. Bununla birlikte daha ileri yaştaki kadınlarda tüp bebekle gebelik sağlansa da, bu kez de düşük yapma olasılığı yüksek artış göstermektedir.

44-45 yaşlarından itibaren tüp bebek tedavisi görülmesi durumunda ise bebekte anomali riski ya da fiziksel engellilik oranı yükselmekle birlikte, yine düşük yapma riski daha da fazla artmaktadır. Bu yaş aralığındaki kişiler genellikle, bebek ve annenin sağlığı açısından uzmanlar tarafından tedaviye uygun görülmemektedir.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir