Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Tüp bebek tedavisi her ne kadar çocuk sahibi olmayı isteyen çiftler için uygulansa da her çift, bu tedavi için uygun değildir. Peki tüp bebek tedavisi kimlere uygulanmaz?

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Tüp bebek tedavisi her ne kadar çocuk sahibi olmayı isteyen çiftler için uygulansa da her çift, bu tedavi için uygun değildir. Bu nedenle de tedavinin genel prosedürü olarak çiftler için bir kontrol yapılmaktadır. Bu kontroller sonrasında çiftlerin bu tedavi için uygun olduğu belirlenirse, tedavi başlatılır. Tüp bebek tedavisi isteyen çiftlerin bu konuda soru işareti varsa, yapması gereken işlem uzmanlarla görüşmek ve bu konuda değerlendirme almaktır. Böylece hangi durumların uygun olup olmadığı kolay bir şekilde belirlenebilecektir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygun Değildir?

Tüp bebek tedavisi için uygun olmayan kişiler için kriterler şöyledir;

  • Cerrahi yöntemle bile hiç spermi bulunmayan ve sperm örneği alınamayan erkekler
  • Yumurtlama fonksiyonu tedavi edilemez şekilde bozulmuş kadınlar
  • Menopoz dönemine girmiş kadınlar
  • Operasyonlarla rahmi alınmış kadınlar

Bu kriterdeki kişiler için tüp bebek tedavisi uygun değildir ve hiçbir merkez de bu şartları taşıyan çiftler için tedavi önermez. Aynı zamanda yaş gibi önemli kriterler de yine tüp bebek tedavisinde önemli kriterler arasındadır. Yaş ilerledikçe kadın ve erkek için üreme fonksiyonlarının çalışması istenen seviyede olmayacağından dolayı başarı oranı düşer ve çoğu zaman tedavi önerilmez.

Tüp bebek tedavisine uygun olup olmadığınızı öğrenmenin en uygun yolu bir uzman ile görüşmek ve tedavi olmaktır. Öyle ki menopoz dönemine girdiğini düşünen bir kadında farklı sorunlar ya da yanılgılar olabilmektedir. Aynı zamanda spermin gelmediğini düşünen bir erkek için mevcut spermler farklı yöntemlerle alınabilmektedir.

Categories:

novafertil

1 thought on “Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir