Aşılama Yöntemi Mi Tüp Bebek Tedavisi mi?

Anne adaylarının gebelik sorunlarına çözüm olarak bazı yöntemler bulunuyor. Mikroenjeksiyon ve tüp bebek uygulamaları haricinde birde aşılama yöntemi yer alıyor. Tüp bebek uygulaması bildiğiniz üzere anneden alınan yumurtalar ile babadan alınan spermler laboratuvar ortamında bir araya getiriliyor. Ancak aşılama yönteminde ise tüp bebek öncesinde bir döllenme denemesi yapılıyor ve sadece babadan alınan sağlıklı spermler anne rahminin içerisine yerleştiriliyor. Çocuk sahibi olma yolunda herhangi bir kısırlık gibi sağlık problemi olmayan çiftler için öncelik olarak aşılama yöntemi tercih edilmektedir. Ülkemizde ise tüp bebek tedavisi öncesinde iki defa aşılama yöntemi denemesi tavsiye ediliyor.

Aşılama ve Tüp Bebek Arasındaki Farklar

Tüp bebek durumunda babadan sperm hücreleri, anneden ise küçük bir operasyon ile yumurtalar alınır ve döllendirme ve embriyo geliştirme işlemleri laboratuvar ortamında gerçekleşir. Sonrasında ise embriyo anne rahmine yerleştirilerek gebelik süreci başlar. Aşılama yöntemine baktığımızda ise erkek bireyden alınan kaliteli ve hızlı hücreler laboratuvar ortamında seçiliyor ve yumurtlama dönemi öncesinde annenin rahmine bırakılıyor ve yöntem gerçekleşiyor. Tüp bebek uygulaması öncesinde çiftlere aşılama yöntemi önerilir ve bir anlamda yardımcı bir üreme yöntemi diyebiliriz. Aşılama ise tüp bebek yöntemine göre daha basit ve maliyetsiz oluyor ve öncelik olarak tercih ediliyor.

Aşılama İçin Gerekenler

Çiftler aşılama yöntemi yapmadan önce doğal yollar ile çocuk sahibi olmak için 1 yıl beklemek zorundalar. Eğer düzenli bir cinsel hayat var ise ve korunma yöntemi gerçekleştirmedilerse ve bunlara rağmen gebelik gerçekleşmediyse bir uzman doktora görünmek zorundalar. Bu noktada doğal yöntemler ile gebe kalamayan çiftlere aşılama yöntemi önerilmemektedir. Çünkü işlem için annede yumurta üretimi babada ise sperm hücresi bulunması gerekmektedir. Bu noktada çiftlerde herhangi bir hormonel problemde olmaması gerekmektedir. Üremeyle alakalı sorunlar var ise çift tüp bebek yöntemine yönlendirilmektedir.

Kimler Aşılama Tedavisine Başlayabilir?

Aşılama yapılacak olan kadınlarda gebe kalmaya engel olan hormanal problem, yumurta veya rahim bozuklukları gibi durumlar olmaması gerekmektedir. Bu noktada yumurtalıkları uyarılması için çeşitli ilaçlar kullanılması gerekmektedir. Bunlar neticesinde aşılama tedavisi uygulanabilir ancak kadın hastanın tüplerinde tıkanıkları gibi veya kısırlak var ise yine tüp bebek yöntemine yönlendirilmektedir.

novafertil

1 thought on “Tüp Bebek Tedavisi mi Aşılama Yöntemi mi ?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir