klasik-tup-bebek-prosedurleri-nelerdir

Birinci Aşama: Eğitim

Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır sorusunun birinci aşaması eğitim. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce tüp bebek koordinatörü, tüp bebek tedavisine başlayacak olan çifte çeşitli eğitimler verir. Bu aşamada doktor, çifte işlemler hakkında bilgi verir, tedavinin planı ve nasıl yürütüleceğini anlatır. Bununla birlikte doktorunuz, tüp bebek tedavisi sırasında kullanacağınız ilaçlarınızı nasıl kendi kendinize alacağınızı öğretir ve gerekli onay formlarını imzalatır.

İkinci Aşama: Yumurtalıkların Baskılanması

Tüp bebek tedavisinin temelinde, kadının yumurtalıklarının kontrol altına alınması vardır. Kadın yumurtalıklarını kontrol altına alabilmek için bazı ilaçlar kullanılır.

Bu ilaçlar sayesinde istenilen zamandan önce yumurtlamanız engellenir. Bu ilaçlar, burun spreyi veya cilt altına uygulanan enjeksiyon şeklinde kullanılır. Doktorunuz, verdiği ilaçları kendi kendinize kullanmanız için sizlere gerekli eğitimi verecektir.

Üçüncü Aşama: Yumurtalıkların Uyarılması ve Yumurta Gelişiminin Takibi

Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır sorusunun üçüncü ve etkili aşamalarından birisi olan yumurtalıkların uyarılması ve yumurta gelişiminin takibi. Tüp bebek tedavisinin başarısı, kadın yumurtalıklarında çok sayıda yumurta üretilmesiyle doğru orantılıdır. Bununla birlikte, daha önce belirtilen ilaçlar ile kontrol altında tutulan yumurtalıklar, yumurta gelişimini uyaran ilaçlar ile uyarılır. Bu ilaçlar cilt altına veya kas içine iğne yapılarak kullanılır.

Bu ilaçlar kullanıldığı sırada yumurtalıklar yaklaşık 10 günde uyarılır. Bu süreç içerisinde yumurta gelişiminizin takibi için doktorunuza danışmanızda fayda var. Bu kontroller sırasında ultrasonografiniz yapılır ve gerekli duyulduğu sırasında da kanınızın hormon düzeylerine bakılıp ilaçlarınızın doz ayarlaması yapılır.

Dördüncü Aşama: Yumurtaların Toplanması

Yumurta gelişiminin takip işlemleri sonrasında, yeterli sayıda yumurta olgunlaştığı zaman, yumurtalara en son gelişim basamaklarını tamamlamaları üzerine hCG (human chorionic gonadotropin) enjeksiyonu yapılır. Yumurtaların toplanması işlemi bu son ilaç enjeksiyonundan sonraki 36. saate programlanır. Yumurtaların toplanması sırasında sakinleştirici ve uyku verici ilaçlar verilebileceği gibi işlem tümüyle anestezi altında da gerçekleştirilebilir. İşlem, yumurta gelişim takipleriniz sırasında yapılan vajinal ultrasonografi uygulamasına benzer. Tek farkı ise vajinal ultrasonografi aletine bağlı bir iğnenin vajenden geçirilip yumurtalıklarınızın içerisinde bulunan yumurtaları toplamasıdır. İşlemin ortalama 30 dakika sürüyor. Sperm hücreleri ile dölleme işlemi, yumurtaların toplandığı gün gerçekleştirilir ve yumurtaların toplanmasını takiben 2-3 saatlik dinlenmenin ardından tedavi olan çift hastaneden taburcu edilir. Tüp bebek tedavisinin bu aşamasından sonra kullanılacak ilaçlar ve ilaçların dozları hakkında çifte bilgiler verilir.

Beşinci Aşama: Laboratuvar İşlemleri

Yumurtalar toplandıktan bir gün sonra ise yumurtalardan kaçının normal şekilde döllendiği konusunda çifte çeşitli bilgiler verilir. Bu aşamadan sonra artık normal olarak döllenen yumurtalar laboratuvarda 2 ile 5 gün izlenerek, uygun görüldüğü takdirde, aralarından en kaliteli yumurtalar seçilerek anne rahmine geri yerleştirilir. Bu yerleştirme işleminin ne zaman gerçekleştirileceği konusunda ise yine çifte bilgi verilir.

Son Aşama: Embriyo Transferi

Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır sorusunun son aşaması Tüp bebek tedavisinin son aşamasında yani transfer işleminin öncesinde, transfer edilecek embriyo sayısı ve kalitesi konusunda çifte bilgiler verilir. Transfer işlemi, acısız ve sancısızdır. Herhangi bir anesteziye gerek duyulmaz. Transfer öncesi anneden istenilen tek şey ise anne adayının su içip idrar torbasını bir miktar doldurmasıdır.

Çünkü transfer işlemi ultrasonografik gözlem altında yapılmakta ve bunun için de idrar torbasının bir miktar dolu olması gerekmektedir. Transfer işlemi sırasında, embriyolar ile yüklenmiş olan bir kateter vajenden ve rahim ağzından geçirilerek rahim içerisine yerleştirilir ve embriyolar rahim içerisine bırakılır. Eğer yerleştirme işleminden sonra geride iyi kalitede embriyo veya embriyolar kalmış ise ileride kullanılmak üzere çiftten onay alınır. Onay alındıktan sonra kalan embriyo veya embriyolar dondurulup saklanır.

Transfer sonrasında çift 3-4 saat hastanede dinlendirildikten sonra evine yollanır ve kadının o günü dinlenerek geçirmesi beklenir. Gebeliğin gelişimini desteklemek için de yumurtaların toplanmasından veya embriyoların transferinden sonra progesteron, östrojen ve/veya HCG takviyesine başlanabilir. Tüp bebek tedavisinin sonucunu, transferden 2 hafta sonra yapılan kan testi ile gebelik testi sonucu ile öğrenebilirsiniz. Eğer testiniz olumlu çıkarsa 3 hafta sonra bebeğinizin kalp atımını gözlemek için ultrasonografi randevusu verilir.

novafertil

2 thoughts on “Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir