Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi kısa süre içerisinde olumlu ya da olumsuz sonuçlanan bir tedavi olsa da süreç çok yoğun bir şekilde geçmektedir. Tüp bebek tedavisi olmak amacıyla bir merkeze başvuru yapan çiftler için süreç hemen başlatılır ve belli bir program dahilinde süreç sonlandırılmaktadır. Bu kapsamda ilk olarak ön görüşme yapılır ve bu ön görüşme ile birlikte nasıl bir yol izleneceği belirlenir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ön Görüşme Aşaması

Tüp Bebek tedavisinin ilk aşamasında çift ile uzman hekim görüşerek çiftin neden bebek sahibi olmadığına yönelik analiz yapılır. Bu aşamada uzman ne kadar doğru bir karar verirse, hamile kalamama sorunu da o kadar kolay çözülür. Bu bakımdan ön görüşmede çiftlerin olabildiğince açık olması ve gerekli olan tüm ayrıntıları vermesi gerekir. Uzman doktor genelde ön görüşme aşamasında çiftin hikayesini dinler ve bu aşamanın ardından gerekli görüşmesi halinde gerekli testler ve tahliller isteyebilir.

Yumurta Geliştirme Dönemi (Ovülasyon İndüksiyonu)

Yapılan ilk görüşme sonrasında eğer tüp bebek tedavisine karar verilirse, kişiler için süreç başlar. Bu süreç içerisinde yumurtaların olgun hale gelmesi hedeflenir ve bu olgunluk sonrasında yumurta alınması, yumurtanın döllenmesi ve yumurtaların rahme yerleştirilmesi gibi aşamalar geride bırakılır. Yumurta gelişimi döneminde farklı ilaçların kullanılması gerekebilir. Uzman tarafından verilecek tüm ilaçların eksiksiz bir şekilde kullanılması ve aynı zamanda tüm önerilere dikkat edilmesi gerekir. Böylece çift, tüp bebek tedavisi için daha hazır hale gelecektir.

Yumurta Toplama İşlemi

Yumurtalar olgunluğa ulaştıktan sonra ise toplama aşamasına geçilir. Tüp bebek aşamalarının en önemli bölümlerinden birisi olan yumurtaların toplanması, deneyim ve profesyonellik isteyen bir iştir. Toplanan yumurtalar ise laboratuar ortamında işlenmeye başlar.

Mikroenjeksiyon (ICSI) İşlemi

Mikroenjeksiyon olarak adlandırılan bu özel işlemde, yumurtalar spermle buluşur ve embriyo oluşumu sağlanır. Ardından ise yumurtaların istenen seviyeye gelmesi ve rahme yerleştirilmesi için beklemeye geçilir.

Embriyo Transferi

Embriyo transferi olarak adlandırılan bu bölümde, yumurtalar rahme yerleştirilir ve hamileliğin başlaması hedeflenir. Bu süreç ile birlikte anne adayına farklı ilaç tedavileri uygulanarak tutunmanın şansı arttırılır. Son olarak ise gebelik testi ile birlikte tedavinin olumlu olup olmadığı kontrol edilir.

novafertil

1 thought on “Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir