Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Miyom Ameliyatı Gerekli midir?

Üreme çağındaki kadınlarda görülen miyomlar rahim içi dokusunda oluşan bir ur olarak bilinen iyi huylu tümöral oluşumlardır. Rahim duvarını oluşturan kas hücrelerinin büyümesiyle oluşan miyomlar, bulundukları yer ve büyüklüğe göre etkileri değişmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Miyom Ameliyatı Gerekli midir?

Subseröz olarak adlandırılan rahim dışına doğru büyüme gösteren miyomlar, ciddi oranda büyümez ve sorun yaratmazlar ise cerrahi bir işlem sonucu alınmasına gerek duyulmayabilir. Fakat rahim içindeki kas dokusuna yerleşen intramural denilen miyomlar önemli olmaktadır. Gebelik sırasında rahim iç tabakasını baskı altında tutmakta ve gebeliği olumsuz etkilemektedir. Bunun dışında miyomun yerleşim yeri rahim içine uzak olsa dahi büyüklüğü 5 cm’den fazla ise IVF (tüp bebek tedavisi) başarı oranını olumsuz etkilemektedir.

Gebe Kalmadan Önce Oluşan Miyomlar Alınmalı mı?

Hamilelik sürecinden önce oluşan miyomlar tespit edilmeli ve tedavi altına alınmalıdır. Yapılan muayeneler sonucunda tespit edilen miyomlar gebelik sürecinde olumsuz sonuç yaratıp yaratmayacağı belirlenmelidir. Fakat bu durum gebe kalındığı dönem de yapılmamalıdır. Çünkü anne adayının teşhis ve tedavi sürecinde radyasyona maruz kalması gebeliği olumsuz etkileyebilmektedir.  Hamileliği olumsuz etkileyecek ya da gebe kalmayı önleyecek miyomlar cerrahi yardım ile temizlenmelidir. Miyomların temizlenmesi ile gebelik şansının artması bilinmektedir ve anne adayının rahmine herhangi bir zarar söz konusu olmaz.

Miyomların Tüp Bebek Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Rahim ağzının anatomik yapısını bozmaları nedeniyle sperm geçişini azaltmaları,

Tüplerin rahimden çıktıkları bölgeye baskı yapmaları, tüplerde tıkanıklık ve fonksiyon bozukluğuna yol açmaları,

Tüpler ve yumurtalıklar arasındaki anatomik ilişkiyi bozmaları,

Rahim içi dokuda şekil ve beslenme bozukluğuna yol açarak, embriyonun tutunmasını engelleme.

Categories:

novafertil

1 thought on “Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Miyom Ameliyatı Gerekli midir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir