Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüp bebek tedavisi alan çiftlerin tedavi sonrasında uzman uyarılarına ve önerilerine dikkat etmesi gerekir. Embriyoların rahme yerleştirilmesinin ardından geçecek ilk 10 gün hamilelik için çok önemli olduğundan dolayı başarı şansını arttırmak ve olumsuz bir sonuç almamak adına bu süreyi iyi değerlendirmek gerekir. Bu durum aynı zamanda kişilerin tekrar tekrar tüp bebek tedavisine müracaat etmesini, tekrar yüksek bütçeleri karşılamasını da önleyeceğinden dolayı önemlidir.

Bu noktada çiftlerin merkezde yapılacak bilgilendirmeyi özenle dinlemeleri ve verilecek bilgilendirme formlarını okumaları gerekir. Embriyo transferi sonrasında kan sulandırıcı, düşük önleyici gibi ilaçlar kullandırılmaktadır. Bu ilaçları tarif edildiği şekilde kullanmalı ve doktorun bırakabilirsin uyarısına kadar biten ilaçları tekrar almak gereklidir. Embriyo transferinden yaklaşık 12 gün sonra gebelik testi yapılmaktadır.Halk arasındaki yanlış bilginin aksine gebelik testi yapılıncaya kadar sırtüstü yatmalı ve hiç kalkmamalı şeklinde bir tavsiye yoktur. Genel olarak istirahat ve ağır iş yapılmaması tavsiye edilse de normal hayata devam edilebilir. Böylece tedavi çalışmaların başarılı bir şekilde sonuçlanması sağlanabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Görenler Neler Düşünüyor?  

Kişiler için tüp bebek tedavisi gören diğer çiftlerin neler yaşadığı da önemlidir. Tedaviler, uygulanan farklı yöntemler ve başarıya uzanan yolda kişilerin elde ettikleri deneyimler ve tedaviler, diğer kişiler için de yönlendirici olacaktır. Bu bakımdan tüp bebek tedavisi uygulayan çiftler, tedavi sonrasında yönelik böyle bir hazırlık süreci yaşayabilir.

Tedavide istenen sonucun alınabilmesi adına başarılı bir operasyonun yapılması, uygun bir tedavinin belirlenmesi, gerekli tüm ilaçların yazılması ve sonrasında kişilerin istenildiği şekilde yaşamına devam etmesi gerekir.  Bu detaylar başarılı bir sonuç için çok önemli olduğu gibi çiftlerin tedavi öncesinde, tüm bu yaşanılacak olaylara karşı hazır olması ve tedaviyi desteklemesi gerekir.

 

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir