Tüp Bebek Tedavisi Süreci Nasıl İlerlemeli?

Tüp bebek tedavisine karar verildiği andan itibaren, doktorunuz eşliğinde izleyeceğiniz yol, sizi olumlu sonuca daha kolay ulaştırır.

Tüp bebek tedavisi süreci nasıl ilerlemeli sorusu, bir yıl boyunca korunmadan düzenli cinsel ilişki yaşanmasına rağmen çocuk sahibi olamayan ve tüp bebek tedavisine karar veren çiftin aklına takılan en temel sorulardan birisidir. tüp bebek tedavisi süreci nasıl ilerlemeli sorusunun cevabını arayan çiftler için sırasıyla ne yapmaları gerektiğini anlattık;

-Öncelikle çiftlerin tüp bebek yapmaya karar vermeden önceki süreci, doktorlarıyla paylaşmaları gerekir.

-Doktorun da tedaviye onay vermesinin ardından, çiftler bir takım testlere tabi tutulur. İlk aşamada kadının yumurtalıklarının kontrol altına alınması gerekir. Bunun için de ilaç tedavisine başlanır. Erkekte de sperm kapasitesi bu aşamada test edilir.

-Testlerde herhangi bir sıkıntı yaşanmadığı takdirde, kadının adetinin 2 veya 3. gününde tüp bebek tedavisine başlanır. Kadına hormon iğnesi verilir ve bu tedavi 8-9 gün boyunca sürer. Bu iğneler yumurta sayısının artmasını sağlar

-Folliküller, yapılan iğneler sayesinde geliştirme göstermelidir. Bunun için iğnelerin uygulandığı süreçte folliküllerin artıp artmadığı kontrol edilir.

-Hormon iğnelerinin bitmesiyle beraber, kadına HCG iğnesi (çatlatma iğnesi) uygulanmaya başlanır. Bu iğne yumurtaların 34-36 içerisinde olgunlaşmasını sağlar. Yumurta toplama işleminin saatini de bu iğneler belirler. Bu nedenle belirlenen saatte aksatılmadan yapılması gerekir.

-Çatlatma iğnesinin sonucunda olgunlaşan yumurtalar, ameliyathanede toplanır. Yapılan işlem anestezi eşliğinde olduğundan ağrı ve acı duyulmaz.

-Yumurta toplama (OPU) işleminin ardından, erkekten sperm alınır. Erkek, işlemden 3 gün öncesine kadar cinsel perhize girmelidir. Spermin tutması adına bu durum önem taşır. Erkekten alınan sağlıklı spermler, kadının yumurtalarına enjekte edilir.

-Sperm ve yumurtaların döllenmesinin ardından embriyo elde edilir. “Embriyoskop” adı verilen bir inkübatör aracılığıyla, embriyoların takibi sağlanır. Embriyolar geliştikten sonra en kalitelisi seçilir.

-Seçilen embriyo, kadının rahmine yerleştirilir ve bu işlem ağrısızdır. Transfer sonrasında, kadın birkaç saat gözetim altında kalır ve sonrasında taburcu edilir.

-Embriyo transferinden 10-12 gün (5. Gün transferinde 10, 3. Gün transferinde 12 gün) sonra kanda gebelik testi ile ilk sonuç öğrenilir.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir