Tüp Bebek Tedavisi Sürecinde Psikolojik Destek Nasıl Olmalı?

Tüp bebek tedavisinde psikolojik destek almak, tedavinin sonucunun olumlu sonuçlanmasında etkin rol oynuyor.

Tüp bebek tedavisinin, genel olarak normal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu bir tedavi yöntemi olduğunu düşünürsek, psikolojik desteğin bu konuda etkili olabileceğini söyleyebiliriz. Tedavi sürecinde taraflar bir takım tıbbi müdahalelerden geçmek zorundalar. Bu da insan bedenini ruhsal anlamda olumsuzluğa itebilmektedir. Tüp bebek tedavisi sürecinde psikolojik destek nasıl olmalı tüm tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin aklına takılan sorulardan birisi. Süreç sırasında, tedavi gören tarafların pozitif duygu hallerinde olmaları da, tedaviden alınacak sonuç açısından önem taşımaktadır. Negatif ruh halleri, tedavi sürecinde hem çiftlerin yıpranmasına hem de bebeğin oluşma olasılığının düşmesine neden olabilir. Bu noktada, çiftlere uzmanlardan psikolojik destek almaları önerilmektedir ve genelde bu destek tedavi sürecinde etkili olmaktadır.

-Tedavi başlamadan önce, eşlerin öncelikle psikolojik anlamda tedavi sürecine hazırlanması gerekir. Bunun nedeni ise tedavi sürecine girilmesiyle beraber eşlerin psikolojik anlamda kendisini baskı altında hissedecek olmasıdır. Eşlere, tedavinin başarı oranları söylenerek bunu kabul etmeleri sağlanmalı ve olumsuz bir sonuca da hazırlanmaları gerekir.

-Psikolojik destek noktasında, uzman danışmanınız kaygıyı azaltma, stresle baş etme, başarısızlık duygusu, depresyonu kontrol altına alma gibi konularda size yardımcı olacaktır. Bu anlamda olumlu düşünme ve huzurlu olmak adına, psikolojik destek seansları almanız önerilir. Tedavi sürecini rahat yaşayan çiftlerin tedavi sonunda daha olumlu sonuçlar elde ettikleri de somut olarak görülmüştür.

-Çiftlere verilen psikolojik desteğin faydası, sonucun olumlu olmasında büyük etkin rol oynar. Yapılan araştırmalar sonucunda da, tüp bebek tedavisi görürken psikolojik destek almış çiftlerin başarı oranlarının daha fazla olduğu kanıtlanmıştır. Psikolojik destek, eşler arasındaki kavganın azalmasını sağlar, tedaviden kaynaklı stresin meydana gelmesine engel olur, canlı doğum oranını arttırır.

-Tedavinin olumsuz sonuçlanması halinde, eşlerde kayıp duygusu ağır basmaya başlar ve kadınlarda kanamanın yeniden olmasıyla bağlantılı olarak hayal kırıklığı ve duygusal bir çöküntü hali görülebilir. Bu noktada da, psikolojik destek önemli yer tutar.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir