Tüp Bebek Tedavisi Sürecinde Yaşanabilecek Olası Problemler

Normal yollarla gebelik şansı olmayanlar için uygulanan tüp bebek tedavisinde, zaman zaman çeşitli problemlerle karşılaşılabilir.

Normal yollardan gebe kalamayanlarda uygulanan tüp bebek tedavisinde, kadın üreme hücresi olan yumurtalıkların ve erkek üreme hücresi olan spermlerin vücut dışında, laboratuvar ortamında bir araya getirilmesi işlemi uygulanır. Bu süreç belli aşamalarla gerçekleştirilen bir tedavi sürecidir. Son zamanlarda tıp’ın da gelişmesiyle, tüp bebek tedavi yönteminden sonuç almama olasılığı oldukça düşürülmüştür. Normal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler, yüksek ihtimalle tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olabilmektedirler. Fakat tüp bebek tedavisinde de bir takım problemlerle karşılaşabiliniyor, bu yüzden tüp bebek tedavisi sürecinde yaşanabilecek olası problemler için önlem almalılar.

Tüp bebek tedavisinde karşılaşabileceğiniz sorunlardan birisi; döllenmenin gerçekleşmemesidir. Sağlıklı yumurta ve sperm olmasına karşın, döllenme gerçekleşmeyebilir. Sağlıklı yumurta ve spermin döllenme olasılığı yüzde 75’tir. Gebeliğin beklendiği dönemde adet kanaması yaşanması, hamileliğin gerçekleşmediğini gösterir. Bu da tedavinin tekrarlanması gerektiğine işaret eder. Eğer anne adayının yaşı ilerlemişse, anne adayında yumurta olmaması gibi bir durumla karşı karşıya kalınabilir. Anne adayının rahim yapısında herhangi bir bozukluk söz konusuysa, embriyo akarımı gerçekleştirilemez. Bu da hamilelik şansını ciddi anlamda düşürür.

Eğer hasta polikisitik over rahatsızlığına sahipse, yumurtalıklar fazla uyarılabilir. Bu durum yumurtalıklarda istenilenden fazla yumurtanın oluşmasına neden olur ve sebebi kullanılan ilaçlara bağlanır. Tüp bebek tedavisine karar veren çiftlerin, öncesinde polikistik over rahatsızlığının olup olmadığını araştırması gerekir. Yumurtaların aşırı uyarılma (OHSS) belirtileri şöyledir; sürekli mide bulanması ve kusma, karında şişkinlik hissi, nefes darlığı, ishal olma durumu ve idrar renginin koyu olması.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir