Tüp bebek tedavisi olacak çiftler için merak edilenler arasında tüp bebek tedavisi sırasında cinsel ilişkinin olup olmayacağı yer alır. Özellikle hamilelik oluşumuna engel olacağı gibi farklı genel görüşleri bulunsa da tüp bebek tedavisi sırasında cinsel ilişkinin yasaklanması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu bakımdan çiftler operasyonlar uygulandıktan sonra cinsel yaşamlarını istediği şekilde sürdürülmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsellik

Tüp bebek tedavisi bu konuda herhangi bir kısıtlama getirmemektedir. Tüp bebek tedavisini almak isteyen çiftlerin cinsellik konusunda tek bir noktaya dikkat etmesi gerekir. Bu da erkekler için geçerlidir. Tüp bebek tedavisinin daha yüksek başarı oranları ile tamamlanabilmesi adına erkeklerin operasyonlar öncesinde 2 gün boyunca perhiz yapması gerekecektir.

Spermlerin istenen duruma ve verimliliğe gelebilmesi adına tedavi öncesinde iki günlük süre çok önemlidir. Bu detaya dikkat edilmesi halinde cinsel yönden tüp bebek tedavisine engel teşkil edecek ya da yasaklanması gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Çiftler operasyonlar sonrasında istediği şekilde ilişkiye girme hakkına sahiptir. Fakat tüp bebek tedavisi hamilelik ile sonuçlanması halinde bu konuda farklı bir süreç uygulanabilir. Öyle ki hamile kalan bir kadının cinsel ilişkiye girip girmeyeceği noktasında genel bir görüş bulunmadığı gibi doktor tarafından yapılacak kontroller ve doktor önerileri bu konuda belirleyici olacaktır. Bu açıdan tüp bebek tedavisi olan çiftlerin özellikle hamilelik testine kadar cinsel ilişkide serbest olabileceğini söylemek daha uygun olacaktır.

Yapılacak testler sonrasında çiftlerin çocuk sahibi olabileceği ve hamileliğin başladığı belirtildikten sonra bu konuda hamilelik süreci başlatılır. Doğum uzmanları tarafından bu konuda gerekli olan süreç yürütülür. Bu aşamada ise özellikle cinsel ilişkiye girip girmeyeceğini merak edenlerin doktor ile görüşme yapması ve doktorun önerilerini dikkate alması gerekecektir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir