tüp-bebek-tedavisi

Tüp bebek tedavisinde kadınların ilerleyen dönemlerde herhangi bir sağlık riski ile karşı karşıya kalıp kalmayacağı oldukça merak edilir. Bu konuda dünya genelinde farklı tartışmalar olduğu gibi şu anda kesinleşmiş bir risk bulunmaz. Fakat meme ve yumurtalık kanseri riski olan kadınlarda bu gibi durumların yaşanabileceğini ifade edilir. Bu bakımdan tüp bebek tedavisi olsun olmasın bu ailesinde bu tür kadınlara genelde sıklıkla kansere yönelik kontrol yaptırması önerilmektedir.

Meme kanseri sadece tüp bebek tedavisi için değil tüm kadınlarda ortak risklerden birisi olduğundan dolayı sadece tüp bebek tedavisi olan değil, tüm kadınların dönemsel olarak kontrol yaptırması önerilmektedir. Bu riskin tüp bebek tedavisi sonrasında daha da artması ise kişilerin bu konuda herhangi bir ihmal yapmamasını zorunlu kılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri

Çiftlerde bu tip yan etkilerin görülmesi dışında herhangi bir yan etkinin görülmesi beklenmez. Özellikle hafif geçen tedaviler sonrasında kişiler daha kolay bir şekilde hamile kalma şansı elde eder ve bu süreç içerisinde büyük bir yan etki ya da kalıcı bir hastalıktan söz edilemez. Tüp bebek tedavisi öncesinde ve sonrasında doktor tarafından yapılacak tüm kontrollerde kişilere gerekli olan bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bu bakımdan bilgilendirmeler dahilinde kişiler kolay bir şekilde gerekli desteği elde edebilmektedir. Üstelik küçük bir soru işaretinde dahil kişilerin gerekli bilgileri alabileceği bir doktor ile çalışması her zaman için önemlidir. Kişilerin tüp bebek tedavisine yönelik çeşitli sorunları olabileceği gibi tüm bu aşamalar hakkında doktordan bilgi alınması önerilir.

Doktor özellikle yapacağı kontroller sonrasında daha somut bilgiler verebilme şansına sahip olacaktır. Bu bakımdan tedavi öncesi ve sonrasında kişilerin bu tip detaylara dikkat etmesi yeterli olacaktır. Türkiye’de ve Türkiye dışındaki farklı ülkelerde uygun merkezlerinin bulunması oldukça kolaydır. Bu bakımdan kişilerin güvenli bir şekilde tedavi olarak çocuk sahibi olabilmesi söz konusudur.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir