Tüp Bebek Tedavisinde 2018 Yılındaki Gelişmeler

Tüp Bebek Tedavisinde 2018 Yılındaki Gelişmeler

Bebek sahibi olamayan çiftlere umut ışığı olan tüp bebek tedavisinde her yıl yeni teknolojiler uygulanmaktadır.

Tüp bebek tedavisi birçok çifte olumsuz sonuç doğurmuş ve günümüze kadar adım adım gelişim göstererek gelmiştir. Tüp bebek tedavi sürecine hastaların psikolojik olarak da hazır olmaları gerekmektedir. Gelişen teknoloji ile tüp bebek tedavisi ilerleme göstermektedir. 2018 yılı içerisinde tüp bebek tedavisinde gelişen yöntemler çiftlere umut ışığı olmaktadır. Son zamanlarda en çok duyulan yenilik gebelik aşısı olmaktadır. Öncelikle yaş, ultrasound, laboratuvar sonucu gibi aşamalara göre kişilere uygun tedavi veriliyor. Başarı oranının bu şekilde artırılması ön görülüyor.

Bir diğer yenilikte ICSI oluyor. Bu yeni özellik ile kaliteli alınan spermi direkt olarak yumurta içerisinde enjekte ediliyor. Bu yöntem ile özellikle erkeklerde sorunun olmasından dolayı başarı oranı yükseğe taşınıyor.

Bir diğer başarılı uygulanan yöntemde yumurtanın veya embriyonun dondurularak saklanması ve ilerleyen zamanlarda tekrar kullanılmasına olanak sağlamaktır.

Diğer bir gelişme ise PGD işlemidir. Bu işlem rahme koyulacak olan bebeğin kromozomal ve genetik olarak sağlam olup olmadığının tespitini kolaylaştırır. Özellikle 40 yaş üstü olan bayanlarda bu yöntem ile sağlıklı hamilelikler sağlanmaktadır. Bazı ülkelerde de PGD yöntemi ile bebeğin cinsiyetini belirlemek ve rahim içine konulması amaçlanmaktadır. Bu uygulama Türkiye’de ise yasal olan bir uygulama değildir. Gündemden düşmeyen ve çok konuşulan bir diğer tedavi yöntemi ise ERA testi olmaktadır. Bu test embriyonun rahme yerleştirilmeden öncesinde rahimden alınmış olan biyopsinin dokularından genlere bakılmasını sağlayan bir testtir. Test embriyonun rahime yapışmaya uygun olduğunu gösterebiliyor. Bu gelişmelerin amacın tüp bebek tedavi şansını arttırarak başarı oranı sağlamak olmakta. İlerleyen yıllarda gelişen teknoloji ile de tüp bebek tedavisi için birçok yeni tedavi yöntemleri ve teknikleri ilerleme gösterecektir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir