Konya tüp bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Anesteziye Bağlı Komplikasyonlar Nelerdir? Sorusunun cevabını bu yazımızda sizlere anlatacağız. Tüp bebek tedavisinde, bazı işlemlerde hastanın isteğine bağlı olarak anestezi kullanılabilmektedir. Anestezi uygulanması, bazı hastalarda komplikasyonlara yol açabilmektedir. 

Tüp Bebek Tedavisinde Anesteziye Bağlı Komplikasyonlar Nelerdir? sorusu tüp bebek tedavisi gören çiftlerin en çok merak ettiği sorulardandır. Tüp bebek tedavisinde, kadına uygulanan işlemler sırasında, isteğe göre anestezi uygulanmaktadır. Anestezi, özellikle yumurta toplama işleminde kullanılır. Uygulanan anestezi yöntemi, spontan solunumda genel anestezidir. Yani, hasta tamamen uyur fakat kendisi nefes alıp vermektedir. Bu yöntemde, kaslar kendi işlevlerini görmeye devam eder. Aynı zamanda işlem bittikten sonra hastanın uyanması çok sürmez ve kısa bir süre içerisinde taburcu edilir. Yumurta toplama işleminde anesteziye daha çok ihtiyaç duyulsa da, embriyo transferinde tercih hastaya bırakılır. Birçok hasta anestezi alacak olması nedeniyle durumu gözünde büyütmektedir. Fakat uygulanan anestezi bir nevi uyumak gibidir. Bununla beraber, anestezi alacak olan hastaların dikkat etmesi gereken konular da vardır.

Anestezide hangi durumlarda yan etki görülür?

Anestezi işlemi uygulanacak hastaya, doktoru öncesinden bilgi verir ve hasta anesteziyi almadan önce bazı şeylere dikkat etmelidir. Anestezi öncesinde, hastanın 6 saat boyunca bir şey yememesi ve içmemesi gerekir. Aksi takdirde, mide dolu olursa kasılma sonucunda midedeki sıvı ağza gelebilir ve nefes borusuna yaptığı baskı ile kötü sonuçlar doğurabilir. Anestezi uzmanı, işlem esnasında hastanın başında bekler ve olası bir kötü durumda müdahale eder. Hastanın kolunda ya da elinde açılan damar yolundan ilaç verilir. Daha sonra hasta uyku haline geçer. Bu ilacın verilme nedeni, hastanın ağrı hissetmemesidir. Hastada morarma başlarsa, doktoruna görünmesi gerekir.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir