Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlığın Sebepleri Nelerdir?

Aileler için başlı başına bir stres kaynağı olan tüp bebek tedavisi, bazen başarısızlıkla sonuçlanabiliyor. Bu gibi durumlarda tüp bebek tedavisinde başarısızlığın sebepleri araştırılarak, duruma göre başka bir tedavi yöntemi denenmelidir.

Tüp bebek tedavileri, anne ve baba adayları için oldukça zorlu bir süreçtir. Gün geçtikçe ve teknolojinin ilerlemesiyle yöntemler daha da artmaktadır. Fakat buna rağmen bazen başarısız sonuçlarla karşılaşmak da mümkündür. Bu durumda tedavinin neden başarısızlıkla sonuçlandığı araştırılarak, farklı yöntemler denenmesi daha yararlı olacaktır. Hayal kırıklığı yaşayıp, umutsuzluğa kapılarak vazgeçilmemelidir. Özellikle tüp bebek tedavisinde bir kez gebe kalamamış kişiler için fazla endişe duymaya gerek yoktur, çünkü olası bir ihtimaldir. İkinci ve üçüncü denemede de gebe kalamayanlar içinse daha detaylı testler yapılmaktadır.

Rahim içi yapışıklıklar, miyom ve polip bulunması

İlk olarak kadında; rahim içi yapışıklıklar, rahim içinde miyom veya polip gibi embriyonun tutunmasını engelleyen anormallikler olup olmadığına bakılmalıdır. Bu test ultrasonografi yardımıyla rahmin içine sıvı verilerek yapılır. Böylece basit ve ağrısız bir yöntem ile rahim içinde boşluk olup olmadığı kontrol edilebilir. Ancak bu yöntemden ziyade ağrısız ve enfeksiyon kapma riski az olan histeroskopi daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem ise rahim içine bir kamera yerleştirilerek yapılır.

Tüplerde tıkanmaya bağlı olarak sıvı birikmesi

Embriyonun tutunmasını engelleyen bir başka faktör ise, tüplerde sıvı birikmesidir. Hidrosalpinks adı verilen bu durum, ultrasonografi ile tanımlanabilir. Hidrosalpinksin tedavi edilebilmesi için boyutlarının daha net ortaya konulması gerekir. Bu durum rahim filmi çekilerek veya laparoskopi yapılarak gerçekleştirilebilir. Laparoskopi ile tüpler çıkarılarak veya rahimle birleşen noktadan bağlanarak tedavi tamamlanır. Böylelikle gebe kalma ihtimalini düşüren unsurlardan en sık karşılaşılan hidrosalpinkse çözüm sağlanmış olur.

Hormonal bozukluklar

Embriyo gelişimine ve rahimde tutunmasına engel olanlardan biri de hormonal bozukluklardır. Kanda bakılan hormon seviyeleri ile bozuklukların tanımlanabildiği bu durumda, beyinde hipofizden salgılanan süt hormonu oldukça önemlidir. Bir başka önemli faktör ise tiroid bezleridir. Bu gibi nedenlerle karşılaşıldığında, insülin direncini azaltan şeker hastalığı ilaçları verilerek gebelik şansını arttırmak  mümkündür.

Categories:

novafertil

1 thought on “Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlığın Sebepleri Nelerdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir