Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran 10 Beslenme Önerisi

Tüp bebek sürecinde tedavinin olumlu sonuçlanmasını etkileyen 10 beslenme önerisi uzamanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Tüp bebek tedavi sürecinde çiftlerin dikkat etmeleri gereken birçok konu başlığı bulunuyor. Bu konu başlıklarının içerisinde beslenmeden diyete, stresten toplum etkisine kadar birçok önemli konu yer alıyor. Uzmanlar tüp bebek tedavisinde beslenme şekillerini ve yağ oranı fazla olan yiyeceklerden kaçınılmasının gerekli olduğunu belirtiyor.

  1. Tedavi süresince özellikle baklagiller, kepekli tahıllı yiyecekler, sebzeler ve balık ürünler kişilerin tüketmesi gerekliliği söyleniyor. Tedavi sürecinde yiyecek ve içeceklere bu denli dikkat edilmesi tedavide başarı oranının artmasına zemin hazırlıyor.
  2. Hamile kalmak için tüp bebek tedavisi sırasında da kafein ve şekerli içeceklerin başarı oranını azaltması ise önemli bir diğer etken oluyor.
  3. Bol Su içmek

Günde en az 2 lt su içmek insan bünyesinde birçok dengeye fayda sağlayan bir durumdur.

  1. Sağlıklı yağları tercih etmek

Yiyecek ve içeceklerin yağ, kalori oranlarına dikkat edilmesinin faydalı olmasının yanı sıra vücudun gerekli yağı alması için sağlıklı yağların tercih edilmesi öngörülüyor.

  1. Protein içerikli gıdalar tüketmek

Tüp bebek tedavi sürecinde uzmanların önermiş olduğu diyet ve beslenme listelerinin en temelinde protein ağırlıklı beslenme şekilleri yatar.

  1. Yeterli Karbonhidrat Tüketmek

Fazla tüketilen karbonhidratların vücuda zarar verdiği belirtilse de vücudun ihtiyacı kadar karbonhidrat tüketmek olumlu dönüş sağlayacaktır.

  1. Kafein miktarını sınırlamak

Tedavi süreci öncesi ve sonrasında kişinin kafein tüketimini azaltması gerekmektedir.

  1. Doğurganlığı arttıran besinler tüketmek

Tedavi sürecinde belli başlı besin kaynakları vücut direncini arttırdığı gibi tedavi sürecine de fayda sağlayan besinler olarak listede yerini almaktadırlar. Özellikle Çinko, D vitamini, B vitamini, Omega- 3, folik asit, yumurta ve sperm kalitesini etkileyen besinler olmaktadır.

  1. Paketli Yiyeceklerden Kaçınmak

Cipsler, konserveler, bisküviler ve şekerlemeler uzak duracağınız yiyecekler olmalıdır.

  1. Fast Food gıdalarından uzak durmak

Zararlı besin grupları içinde bulunan Fast Food gıdalarından uzak durmakta fayda olduğu belirtiliyor.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir