Tüp Bebek Tedavisinde Bebeğin Sakatlık Riski Nedir?

Pek çok çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adayı, tüp bebek tedavisinin zararları olup olmadığını merak ediyor.

Tüp Bebek Tedavisinde Bebeğin Sakatlık Riski Nedir?

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranı, gelişen teknoloji ile gün geçtikte artıyor. 2017 yılında saptanan verilere göre, başarı oranı %50 lere  kadar yükseldi. Ancak başarı oranının daha fazla olmaması, daha çok kişiden kaynaklanan çeşitli faktörler nedeniyle. Bu faktörlerden en sık karşılaşılanı ise, anne adayının yaş problemidir. Bilindiği üzere kadının yaşı ilerledikçe, doğurganlık oranı düşmektedir. Buna bağlı olarak çeşitli nedenlerden dolayı çocuk sahibi olmayı erteleyen kadınlar, tüp bebek tedavisine başvurmaktadır. Dolayısıyla tüp bebek yöntemindeki başarı da, kişilerden kaynaklı olarak istenilen seviyede artmamaktadır. Bunların yanında,  %50’lik dilime girmiş hastaların da kafalarına takılan bir soru oluyor. Bu da, “bebeğim sakat doğar mı?”

Tüp bebekle doğan çocukların sakatlık riski var mıdır?

Tüp bebek tedavisi gelişen teknoloji ile çiftlerin çocuk sahibi olma yolunda ışık tutmaktadır. Ancak bazen olumsuz sonuçlar da doğurabilmektedir. Bunlardan biri de sakatlık riskidir. Geçmiş yıllardaki araştırmalara baktığımızda, böyle bir olasılık yoktu. Ama yeni yapılan araştırmalarda, tüp bebek tedavisi ile olsun yada normal yollarla gebelik olsun fark etmez  her 100 bebekten 3’nin engelli olarak dünyaya geldiği saptanmıştır.

Sakatlı nedenleri nelerdir?

  • En büyük nedenlerden biri, tedavi esnasında zararlı olabilecek, kontrolsüz herhangi bir ilaç kullanmaktır.
  • Bebek zararlı kimyasallara maruz kalmış veya bulaşıcı bir hastalık kapmış olabilir.
  • Doğuştan gelen, genetik ve yapısal bozukluk olabilir.
  • Anne adayının 35 yaşını geçmiş olması da, bu ihtimale neden olabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi sürekli yenilenen ve gelişen bir oluşumdur. Her geçen gün daha etkili ve güvenli yöntemler ortaya çıkmaktadır. Yanı sıra günümüz teknolojisi ile, zaman ilerledikçe bu sorunların yavaş yavaş ortadan kalkacağı da aşikar.

Categories:

novafertil