Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Tüp bebek tedavisinde çiftlerin beslenme konusunda çok fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü beslenme,tedavide başarıyı arttıran önemli etkenlerden birisi olduğu için doğru bir beslenme programı ile tüp bebek tedavisinden istenen sonucun elde alınması mümkün olabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Tüp bebek tedavisinde kişiye özel diyetlerin tercih edilmeli mümkündür. Bu konuda anne adayının vücut analizi yapılır ve bir takım testlerle vücuttaki eksiklikler tespit edilir. Bu sayede vücudun ihtiyacı olan tüm mineral ve vitaminlerin alınması sağlanacağı gibi dengeli beslenme sayesinde kadınların tedaviye hazır hale gelmesi sağlanabilir. Bunun yanı sıra tüp bebek tedavisine başlandığı andan itibaren çiftlerin tüketmesi gereken yiyecekler ve vitaminler şöyledir; E vitamini (tüm buğdaygiller, brokoli, baklagiller, şaşlık, buğday tohumu, soya, yeşil yapraklı sebzeler), A vitamini (brokoli, Brüksel lahanası, lahana, Çin lahanası, karalahana, karnabahar), C vitamini (brokoli, Brüksel lahanası, portakal suyu), D vitamini (süt ürünleri, somon), Kalsiyum (brokoli, soya, süt ürünleri, somon), demir, çinko, folik asit, Omega-3,omega-6, bitkisel yağlar ve safran yağı.

Tüp bebek tedavisinde ve hamilelikte kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli detay bu eksikliklerin herhangi bir şekilde yapay bir şekilde alınmaması gerektiğidir. Öyle ki normal ve doğal yollarla vücudun ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Hap ya da benzer katkılar istenen sonucu sağlamaz. Hamilelikte olmazsa olmazlar arsında folik asit vardır ve bu nedenle folik asit alımına dikkat edilmelidir.

Beslenmede Dikkat Edilecekler Neler?

Beslenmede dikkat edilmesi gerekenlere de dikkat edilmelidir. Çay ve kahve olabildiğinde sınırlandırılmalı ve bunun yerine meyve suları, süt ve ayran gibi içecekler tercih edilmelidir. Aynı zamanda hazır olan hiçbir içecek tercih edilmemelidir. Saf zeytinyağından olabildiğince kaçınılmalıdır. Kırmızı et, beyaz et ve balık tüketiminde düzenli bir program hazırlanmalıdır. Sebze ve meyve tüketiminden önce iyice yıkanarak temizlik yapılmalıdır.

Categories:

novafertil

1 thought on “Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir