Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Nasıl Yapılmalıdır? Tüp bebek tedavisinde, tedavinin başarılı olabilmesi için sağlıklı ve dirençli bir bünyeye sahip olmak gereklidir. Bu nedenle de beslenme düzeni ve şekli önem taşımaktadır. Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için uygun bir kiloda olmak da gerekir. Aşırı kilolu ya da aşırı zayıflık durumu var ise, başarı şansı düşebileceğinden tedavi öncesi önlemler alınmalıdır.

Tüp bebek tedavisinde beslenme şekilleri; kolay uyulabilmesi amacıyla diyet listesi şeklinde, anne adayına doktorlar tarafından önerilse de yine de tedavi gören veya görecek kişinin dikkat etmesi gereken özel hususlar vardır.

 

Anne Adaylarının Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Şekli

 • Tedaviye karar verdiği an sigara kullanıyorsa bırakmalı ve hatta mümkünse sigara içilen ortamlara girmemelidir.
 • Günlük mutlaka 2-3litre su içmelidir. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce de başladıktan sonra da kesinlikle bu miktarda su tüketmek gereklidir. Günlük içilen, çay vb. su içeren diğer içecekler bu miktara dahil edilmez.
 • Alkollü ve asitli içeceklerden (kola vb. meşrubatlardan) kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Kahve ve çay gibi kafeinli içeceklerin tüketimini en az seviyeye indirmelidir. Eğer tiryakiyse, kafeinsiz kahve tercih etmeli ya da çayı çok açık ve limonlu olarak içmelidir. Günlük 3 fincandan fazla çay veya kahve içilmesi tavsiye edilmez.
 • Suni tatlandırıcılar kullanılmamalıdır.
 • Haftada en az üç defa balık tüketmelidir. Balık; omega3, protein ve mineral açısından en zengin besindir. Bu nedenle tüp bebek tedavisine ve sağlığınıza fayda sağlayacaktır.
 • Folik asit içeren besinler alınması, hamilelik öncesi tedavilerde büyük önem taşır. Yeşil yapraklı sebzelerde, fındık, badem ve baklagillerde folik asit bol miktarda bulunur. Bu nedenle; haftada üç gün nohut, fasulye, barbunya gibi kuru baklagillerden tüketmelidir. Haftalık olarak 50 gr. badem ve 50 gr. fındık tüketmesi önerilir.
 • Sebzeleri ve makarnayı az suda haşlayarak tüketmelidir.
 • Karbonhidrat tüketimi azaltılarak yerine protein ağırlıklı beslenme uygulanmalıdır. Yapılan araştırmalar, karbonhidrat ağırlıklı beslenen annelerin tüp bebek tedavilerinde başarılı olma şansının azaldığı yönündedir.
 • Yağlı besinlerden kaçınılmalıdır. Kızartmalar yerine ızgara ya da fırında az yağlı pişirilmiş yemekleri ya da haşlanmış olanı tercih etmelidir. Bezelye, brokoli ve bunun gibi sebzeleri de zeytinyağlı olarak yemeye dikkat etmek gerekir.
 • Günlük olarak tüketilen sebzeler çiğ tüketilmemeli, kesinlikle haşlanarak yenmelidir.
 • Potasyum miktarı yüksek olan fındık, badem, balık tüketilmeli; C vitamini açısından zengin olan kivi, portakal, limon, yeşil biber, greyfurt gibi meyve ve sebzelerin kesinlikle günlük olarak tüketilmesi gerekir. C vitamini açısından zengin besinler hem vücudun direncini sağlamlaştırır hem de cinsellikle ilgili hormonların iyi çalışmasını sağlar. Bu nedenle tüp bebek tedavisinde başarıyı dolaylı olarak arttırabilen besinler arasında yer alırlar.
 • B vitaminleri, çinko ve demir bakımından zengin olan; kümes hayvanları, balık, kırmızı et, kuru baklagiller ve yumurta gibi besinler tüp bebek tedavisi süresince mümkün olduğu kadar sık tüketilmelidir.
Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir