Tüp Bebek Tedavisinde Çiftlere Öneriler

Uzmanların araştırmaları kısırlığın ülkemizde çok yaygın olduğunu gösteriyor. Yaklaşık olarak 1,5 milyon çiftin böyle bir problemi var.iftlerin bazıları çareyi tüp bebek tedavisinde arıyorlar. Laboratuvar ortamında döllenme bu tedavi kapsamında gerçekleşir. Burada elde edilen embriyo kadının rahmine transfer edilir ve gebeliğin gerçekleşmesi beklenir. Bazen bu süreç düşük vakasıyla sonuçlanır. Tekrar eden tüp bebek başarısızlıkları bu noktada devreye girer. Bu kaygı  dolu süreç genel anlamda yaklaşık 2 hafta boyunca devam eder.

Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Durum

Çiftler bu süreçte psikolojik açıdan bir nebze yıpranabilir, çünkü kısırlık bizim ülkemizde bir tabu olarak algılanır. Tüp bebek tedavisine rağmen sonuç alamayan çiftlerin oranı % 20 civarındadır. Tüp bebek tedavisine başvuracak çiftlerin öncelikle tedavi merkezine çok dikkat etmeleri gerekir. Tedavi merkezleri başarı oranının artması açısından önemli bir noktadır. Kadınlar hassas oldukları bu süreçte güçlü olmalıdırlar. Eşlerine karşı bu konuları açık açık konuşmak stresi azaltacak ve güveni pekiştirecektir. Erkeklerin ise bu konuyu utanç duyulacak bir mesele olmaktan çıkarmaları gerekir. Bu konuyu çarpıtacak insanlara özel rahatsızlıkları hakkında bilgi verilmemelidir. Bu bir iktidarsızlık göstergesi değildir, çünkü çiftler cinsel yaşamlarına sağlıklı şekilde devam ettikleri halde kısırlıkla karşılaşabilir. Bu, cinsellikten bağımsız bir konudur.

Tüp Bebek Tedavisinde Çiftlere Öneriler

Çiftlerin bu süreçte birbirlerine destek olmaları, moral vermeleri çok önemlidir. Ayrıca suçlayıcı olmak yerine teşvik edici olunmalıdır. Nihayetinde moral ve motivasyon tüp bebek tedavisinin önemli ayaklarından sayılır.

novafertil

2 thoughts on “Tüp Bebek Tedavisinde Çiftlere Öneriler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir