Tüp Bebek Tedavisinde Cinsel İlişki Sakıncalı mıdır?

Tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki çiftlerin en çok merak ettiği konular arasında. Tüp bebek döngüsü sırasında gerçekleşmiş olan uterin, özellikle büyüme ile ilişkili enfeksiyona karşı savunmasızdır. Her geçen gün artan enfeksiyon ile, enfeksiyona verilen servikal mukoza bariyeri, embriyo transfer kateteri geçişi ile bozulmaktadır. Cinsel ilişki anında, özellikle de kadın orgazm sırasın da  uterin myometrial aktivite olasılığı artar. Bu kontraksiyonlar, erken embriyonun implante edilmesine müdahale edilmektedir. Nedeni ise yüksek spontan ve uterus aktivitesi zayıf IVF embriyo transferi sonucuyla ilişkili olduğundan kaynaklı.

Olumlu tarafta ise cinsel ilişki, implantasyona yardımcı olmaktır. Doktorunuz IVF tedavisi sırasında ne zaman ve nasıl cinsel ilişkiden kaçmanız gerektiğini detaylı bir şekilde sizlere söyleyecektir.

Yumurtalık Uyarımı Sırasında:

IVF prosedürünün bir parçası olmuş olarak kadınların, yumurtalıklarını uyararak yumurta folikülleri üretmek için enjekte edilebilir doğurganlık ilaçları verilmektedir. Bir kadın yumurtalıklarında ürettiği birden çok yumurta folikülünden dolayı rahatsızlık duyabilir. Ovaryum uyarımı sırasında korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmek hem anne hem de bebek için risk taşıyabilir. Yani çoklu gebelik şansını arttırabilir. IVF tedavisinin yumurta uyarımı aşamasında seks yapıyor iseniz prezervatif kullanmak oldukça önemlidir.

Sperm Aktarılmadan Önce:

Erkekler tüp bebek işlemi sırasında meni örneği vermeden önce en az olarak yaklaşık 2 gün boşalmamalıdır. Çekimden 5 – 6 gün önce erkekler boşalmalıdır. Bu yöntem ile mümkün olacak en yüksek sperm sayısını sağlamaya yardımcı olur. Yumurtlama gününde de genellikle bir sperm örneği verilmektedir.

Yumurta Toplama Aşamasından Sonra:

Muhtemelen doktorunuz size yumurta alımından sonra bir süre seks yapmamanızı söyleyip tavsiyede bulunacaktır.

Embriyo Aktarımından Sonra:

Aynı şekilde de doktorunuz tekrardan size embriyo transferinden sonra belli bir süre seks yapmamanızı önerecektir. Çoğu çiftler genelde yumurta alma prosedürü ve embriyo transferi sonrasında seks yapma isteği olmadığından dolayı bu olayı pek bir sorun etmezler.

Doktorunuzun yasaklamaması durumunda: Cinsel ilişkiden kaçınmak için herhangi bir sebep yoktur. Orgazmın implantasyonu önlendiğine veya düşük yapmaya neden olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir