Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Seçimi

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Belirlenebilir Mi ? gerçekten çok merak edilen sorulardan bir tanesi. Tüp bebek tedavisinde çalışmaların laboratuar ortamında yapılması sayesinde cinsiyet seçimi gibi durumlardan söz edilebilir. Fakat Türkiye’de tüp bebek tedavisinde çiftlerin özel bir cinsiyet seçmesi yasaktır. Kanunlar ile bu durum yasaklandığından dolayı şu anda Türkiye genelinde hiçbir tüp bebek merkezinde cinsiyet seçimi gibi bir şans tanınmaz. Laboratuar ortamında yapılan işlemlerde cinsiyeti dikkate alınmadığı gibi normal hamileliklerde olduğu gibi tüp bebekte de hamilelik sonrasında cinsiyet öğrenilmektedir. Ancak genetik bir zorunluluğun olması halinde belirli izinler alınarak cinsiyet konusunda destek sağlanabilir.

Cinsiyet Belirlemesi Nasıl Yapılır?

Kromozomlar incelenerek cinsiyet belirlemesi yapılabilir. Özellikle embriyoya dışarıdan farklı müdahaleler ile erkek ya da kız çocuğun doğması sağlanabilmektedir. Tıbbi imkanların gelişmesi bu konuda işleri daha da kolay hale getirse de kanunlar ile birlikte bu durumun yasaklanması, kişilerin seçim şansına elinden almıştır. Bu bakımdan tüp bebek tedavisi olacak kişilerin sadece başarılı bir gebeliğe sahip olup olmaması söz konusudur. Bunun dışında erkek ya da kız gibi seçimler yapılmak istense dahi tercih edilen tedavi merkezi bu konuda çiftlere herhangi bir destek sunmaz.

Aynı zamanda bu tür seçimlerin etik olmadığı konusunda da genel bir kanı bulunur. Çiftler yapacakları başvurularda tüp bebek tedavisini genel bir şekilde alma imkanına sahiptir. Bu tedavi sonrasında özellikle başarılı bir gebelik dönemi başlarsa, gebeliğin ikinci ve üçüncü aylarından itibaren bebek kontrolleri yapılarak erkek ya da kız konusunda cinsiyet hakkında bilgiler verilebilmektedir. Çocuk sahibi olamayan ve büyük bir çocuk özlemi bulunan çiftler için cinsiyet ikinci planda kaldığından dolayı bu konuda genelde bir sorun söz konusu değildir. Çiftler cinsiyetten ziyade bebek sahibi olmanın sevincini yaşamak için bu konuda başarılı bir sonuç alınmasını ister.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir