Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet

Hamilelik dışarıdan desteklendiği için çiftlerin tüp bebek tedavisinde cinsiyet konusunda bazı beklentileri olabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde cinsiyet belirleme gibi istekler olsa da Türkiye’de ve dünya genelinde yapılan operasyonlarda cinsiyetlere yönelik herhangi bir müdahale edilemez. Bu bakımdan çiftlerin tüp bebekte cinsiyet belirlemesi söz konusu değildir.

Tedavi sırasında kişilerin bu beklentileri karşılanmayacağı gibi sadece tedavi prosedürleri uygulanır. Çalışmalar sonrasında hamilelik başarılı bir şekilde gerçekleşirse, normal hamilelik süreci içerisinde cinsiyet belirleme de yapılacaktır. Genelde 2. ve 3. aylarda cinsiyet belirlendiği için kişilerin bu aylar içerisinde yaptıracağı kontroller, cinsiyet belirlenmesinde yeterli olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Belirlenebilir Mi?

Tüp bebek tedavisinde son gelişmeleri ile birlikte cinsiyet belirlemede yüzde 92’lik bir başarı oranı yakalanmıştır. Bu bakımdan teknik anlamda tüp bebek tedavisinde cinsiyet için belirleyici olunabilir. Fakat genel olarak böyle bir müdahale yapılmaz ve merkezlerde tüm operasyonlar genel akışına bırakılmıştır.

Tedavi sırasında cinsiyet PGT olarak tanımlanır. Bu kapsamda ise preimplantasyon genetik tanı olarak genler üzerinden cinsiyet tespiti yapılmaktadır. Tüp bebek tedavisi sırasında tüm işlemler laboratuvar ortamında yapıldığından dolayı bu tip müdahaleler de kolaylaştırılmıştır. Cinsiyet konusunda destek verilmesi halinde ise embriyolarda dişi ya da erkek genlere göre seçim yapılarak rahme bu yumurtaların yerleştirilmesi sağlanabilir. Bazı merkezlerde ek ücret karşılığında kişilere bu tip hizmetler sunulmaktadır.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir