Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik İhtimali Ne Kadardır?

Kadınların tüplerindeki tıkanıklıklar ya da benzer sorunlar embriyoların rahim dışında gelişmesine neden olmaktadır.Peki Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik İhtimali Ne Kadardır?

Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik İhtimali Ne Kadardır?

Tüp bebek tedavisi olan kadınlarda dış gebelik görülmesinin önemli sebeplerinden birisi de budur.  Tedavinin dış gebelik ile sonuçlanması bu tedaviyi alacak kişiler için de tedirginlik yaratabilmektedir. Yapılan araştırmalara, mevcut tüp bebek yöntemlerinin yüzde 2 ve 3 oranında dış gebelik ile sonuçlandığını gösterirken, bu oran tüm tüp bebek tedavileri düşünüldüğünde oldukça düşüktür. Dış gebelik için böylesine endişe duyulmasının en önemli nedenlerinden birisi normal yollar ile hamile kalan anne adaylarına göre tüp bebek yönteminde dış gebelik oranının daha fazla olmasıdır. Tüp tıkanıklığı ya da buna benzer sorunlar nedeniyle yaşana dış gebelik, yakın takip edilmesi gereken bir durumdur ve tüp bebek tedavisinde de bu konuda gerekli olan tüm kontroller yapılmaktadır.

Dış Gebelik Nasıl Tespit Edilir?

Kanda yeterli seviyede hamilelik hormonu olmasına rağmen ultrasonda herhangi bir işaretin görülmemesi halinde dış gebelik için ciddi bir şüphe oluşmaktadır ve bu konuda kontroller yapılır. Teşhis konulduktan sonra ise ilaç ya da cerrahi müdahale ile hamilelik sonlandırılır.

Tüp bebek yönteminde, normal yollarla hamile kalan kadınlara göre risk biraz daha fazla olsa da yüzde 3 civarında olan bu ihtimal, riskin oldukça düşük olduğunu da göstermektedir. Üstelik tüp bebek yöntemleri sırasında başarılı bir operasyon ve iyi bir tıbbi desteğin sağlanması bu tip sorunların oluşmasını da engelleyecektir.

Categories:

novafertil

1 thought on “Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik İhtimali Ne Kadardır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir