Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Riski Ne Kadardır?

Tüp bebek tedavisinde, doğal yollarla hamile kalımında olduğu gibi, bir takım aksaklıklar görülebilmektedir.Peki tüp bebek tedavisinde dış gebelik riski ne kadardır?

Tüp bebek tedavisinden sonra başarı şansı olduğu gibi, herhangi risk faktörleri de mevcuttur. Ancak bu tarz etkenler, doğal yollarla oluşan hamileliklerde de görülebilmektedir. Bunlardan biri de dış gebelik sorunudur. Bu sorun, yumurtanın farklı bir dokuda gelişmesidir. Bu dokular fallop tüpleri veya fallop kanalları olabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Riski Ne kadardır?

Günümüzde görülen dış gebelik sorunu her yüz kadından bir veya ikisinde görülmektedir. Ancak tüp bebek tedavisinde, bu oran biraz daha artmaktadır. Tüp bebek ile gerçekleşen gebeliklerin yüzde ikisi bu durumla karşılaşmaktadır. Ancak tüp bebek tedavisi gören bütün adaylar göz önüne alındığında, bu oran yüzde birin altına düşmektedir. Bunu nedeni ise, her uygulamanın hamilelikle sonuçlanmamasıdır. Yanı sıra, bu oranın artma sebeplerinden en karşılaşılanı ise, hastalardan çoğunun tüplerinin hasarlı olmasıdır.

Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Olur?

Dış gebelik, kendi kendine geçebilen bir rahatsızlıktır. Ancak kimi zaman gözlem altında olması gerekebilir. Bunun gibi durumlarda ilaç tedavisi ve ameliyat gerekebilmektedir. Ameliyat ise genellikle lapsrokobi yöntemiyle uygulanır. Aynı zamanda, tüp bebek tedavisinden sonra oluşan dış gebelik sorunu ile normal yolla gebelikten sonra oluşan dış gebelik tedavisi aynı yöntemlerle yapılır.

Tüp Bebek Tedavisinin Ardından Oluşan Dış Gebelik En Çok Kimlerde Görülür?

  • Daha önce pelcik enfeksiyon geçiren kişilerde
  • Daha önce dış gebelik geçirmiş olan kişilerde
  • Tüplerin tıkalı olması nedeni ile tüp bebek uygulanan hastalarda. Bu oran yüzde 3 ya da 4’tür.
Categories:

novafertil

1 thought on “Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Riski Ne Kadardır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir