Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Dondurma

Tüp bebek tedavisinde embriyo dondurma yöntemi, anne adayının hamile kalma olasılığını arttıran bir yöntemdir.

Oldukça geniş kapsamlı bir tedavi yöntemi olan tüp bebek tedavisinde, normal yolla çocuk sahibi olamayan anne ve baba adayına tedavide bulunan birçok yöntemden biri uygulanır. Bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağına da, genellikle yapılan testler sonucunda karar verilir. Tüp bebek tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisi, embriyo dondurma yöntemidir. Embriyo dondurma yöntemi, tüp bebek merkezlerinin laboratuvarlarında yaklaşık olarak 20 -25 yıldır uygulanmakta. Embriyo dondurma yöntemi sayesinde, tüp bebek tedavisinin sonucunda gebeliği elde etmenin yüzdesi de artmıştır. Bu yöntemde süreç şöyle ilerler; öncelikle yine anneden yumurtalar toplanır ve babadan da sperm alınır. Yumurta ve spermlerin döllendirilmesinin ardından, elde edilen embriyolar, özel işlemlere tabi tutulur. Daha sonraki denemeler için bu özel işlemler aracılığıyla embriyoların dondurulması yöntemine de, embriyo dondurma denilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Dondurma Yöntemi Hangi Durumda Kullanılır?

Tüp bebek tedavisinde, ilk aşamada kullanabilecek olan embriyolar anneye aktarılır. Sonrasında, ailenin tercihine bağlı olarak transfer edilmemiş embriyolar dondurulur ve ilerleyen zamanlarda yine transfer için kullanılır. Taze embriyo transferi gebelik ile sonuçlanmadığında, düşük halinde veya yeniden bir çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde, dondurulmuş embriyolar çözülerek kullanılabilir. Embriyo dondurma işlemi vitrifikasyon ile yapılır. Dondurulan embriyolar, 5 yıla kadar -196 derecede içi sıvı azot ile kaplı tanklarda saklanıyor.

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Dondurma Yöntemi, Bebeğin Sağlığını Etkiler Mi?

Dondurulmuş embriyo yeniden kullanmak isteğinde çözdürülür ve embriyolar yüzde 90 ihtimalle hala canlıdır ve kullanılabilir. Dondurulmuş embriyo yöntemi, bebeğin sağlığı açısından hiçbir risk içermemektedir. Taze embriyo denemelerinden bir farkı yoktur. Hatta araştırmalara göre, dondurulmuş embriyoda düşük yapma ihtimalinin daha düşük olduğu görülmüştür.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir