Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Kaç Embriyo Yerleştirilebilir?

Tüp bebek tedavisinde anne adayından alınan yumurtalıklarla baba adayından alınan spermler laboratuarda bir araya getirilir.

Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Kaç Embriyo Yerleştirilebilir?

Özel bir yöntem ile yapılan bu birleşme sonrasında yumurtalıklar rahme yerleştirilir ve embriyo transferi de böylece tamamlanmış olur. Bu aşamada en çok merak edilen durum embriyo transferindeki sınırlardır. Öyle ki embriyo transferinde Türkiye genelinde sınırlama getirildiğinden dolayı merkezlerde çok fazla seçenek yoktur ve bu kurallar dahilinde embriyo transferi yapılmaktadır.

Embriyo Transferinde Sınırlar Neler?

Embriyo transferinde tedavi olacak kadının yaşı önemlidir. Yaş sınırı 35 olarak belirlenmiştir ve kadının yaşına göre kaç tane embriyonun transfer edileceği belirlenir. Eğer anne adayı 35 yaşın altındaysa ilk tedavide 1, sonraki tedavilerde 2 embriyonun transfer edilmesine izin verilmektedir. 35 yaşın üzerindeki anne adaylarında ise bu sınır 2 olarak belirlenmiştir ve ilk tedavi itibari ile 2 embriyo transferi yapılabilir.

Böyle bir sınırlama getirilmesinin temel sebebi, çoğul gebeliğin gelişmemesi ve buna bağlı olarak risklerin artmamasıdır. Bu nedenle hem anne adayının sağlığı hem de doğacak çocuğun sağlığı adına böyle bir sınırlama getirilmiş durumdadır. Merkezler ve tüp bebek tedavisi uygulayan tüm uzmanlar bu sınırlar dahilinde tedavi sunduğu için çiftler için her zaman en güvenli olan yöntemler ve tedaviler uygulanır. Embriyo transferine çok fazla sayıda işlem yapmak, çoğu zaman sorunları da beraberinde getirdiği için genel olarak böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmuştur.

novafertil

1 thought on “Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Kaç Embriyo Yerleştirilebilir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir