Tüp Bebek Tedavisinde Geç Tutunma

Tüp bebek tedavi sürecinde gerekli tenkitler yapıldıktan sonra döllenen yumurtaların anne adayının rahmine yerleştirilmesi gerçekleştirilir.

Çiftlerin tüp bebek tedavi süresinde birçok durum ile karşı karşıya gelirler. Tedavide anne ve babadan üreme hücreleri alınarak bazı kontroller yapılır. Kadınlarda kaliteli yumurtaların seçimi ve spermler ile döllenmenin oluşturulması sağlanır. Döllenmiş olan yumurtalardan “embriyodan” en kaliteli olanlardan 1 ya da 2 tanesi kadının rahmine yerleştirilir. Bu süreçte 12 veya 14 gün kadar bir süre beklenir ve kanda gebelik testi yapılır. Bu testin 12 sonra yapılması ise hamilelik hormonu  olan Beta HCG hormonun kana ancak bu süre zarfı içersinde geçme işleminin gerçekleşmesidir. 12 gün öncesinde yapılacak olan gebelik testleri negatif sonuçlanacaktır.

Geç tutunma nedir?

Geç tutunma öncesinde normal gerçekleşen adet kanamalarının 28 günde bir yaşanması durumunda kadının yumurtlamasının gecikmesi ile adet göreceği tarihte gecikme olmaktadır. Adet kanamasının olması yumurtlamanın gerçekleşmesi demektir. Yumurtlama gerçekleşmesinin ardından 14 gün sonra kadının adet görmesi gerekmekte. Ancak bu adet kanamasının beklenen durumdan geç olması durumuna geç tutunma denmektedir.   

Yumurtlamanı geç olması durumunda zaten kadınların o ay içerisinde adet görmesi beklenmemeli. Bu durumda adet o ay olmadı diye geç tutunmanın gerçekleşmediği söylenemez. Kadının adet görmesi ve ultrason da gösterilen tarih farklılık gösterebilir. Yanılma payı 1 hafta kadardır. Bu süreçte halk arasında geç yumurtlama olarak nitelendiriliyor olup tıpta da geç tutunma olarak biliniyor. Geç tutunma süresinin en iyi yöntemi bir doktor tarafından hesaplanmasıdır. Embriyonun rahim duvarına tutulması 5. gün gerçekleşir. Transferi ise 2-5 gün içerisinde gerçekleşmektedir. Yumurta toplama günü ön plana alındığı zaman ise 6- 10 gün içerisinde embriyo rahmet tutulur ve tüp bebek tedavisi başarılı olur.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir