Tüp Bebek Tedavisinde Hormon Takviyesi

Tüp bebek tedavisinde hormon takviyesi, kadının yumurtalarının gelişimi için, hormon takviyesine ihtiyaç duyulmaktadır. Hormon tedavisi, kadının yumurtalarının gelişmesinde etkin rol oynar.

Tüp bebek tedavisi sürecinde, çiftlerin her ikisine de belli işlemler uygulanıp, testler yapılsa da, daha çok kadının kendini bu sürece hazırlaması gerekir. Çünkü genel anlamda yapılan tedavide, sorun erkekten kaynaklı olsa bile gebelik durumunun kadında olması, tedavide kadını aktif hale getirmektedir. Tüp  bebek tedavisinde, kadının yumurta rezervi, yaşı, kandaki hormon değerleri gibi faktörler önem taşır. Tüm bu faktörler ele alınarak, uygulanacak olan tedavi yöntemine karar verilir. Tedavi yöntemine karar verildikten sonra, ilaç dozu da belirlenmektedir. Yumurtaları baskılayan hormonlar, burun spreyi ya da cilt altı iğnesi gibi ilaçlarla, tatbik edilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Hormon Takviyesi

Kadının adet gününden sonra, tedavinin ikinci aşamasına geçilir. Bu ikinci aşamada da, kadına hormon takviyesi yapılır. 8 – 10 gün süreyle yapılan bu hormon tedavisinin amacı da, kadının yumurtasının gelişimine katkıda bulunmaktadır. Bu hormon tedavisinin ardından, yumurtalar toplanmaktadır. Kısa tedavi protokolünde, yumurtanın gelişmesine katkıda bulunacak bu ilaçlar, regl döneminde verilmeye başlanır. Tedavinin ilerleyen sürecinde ise, yumurtalığın kendi salgılamış olduğu hormonların baskı altına alınması amaçlanır ve bu amaca uygun ilaçlar verilir. Bu ilaçlar, yumurtalığı baskılama görevi görür. İlaçların vücuttaki etkisi, incelenir ve kandaki hormon düzeyi ile vajinal, ultrasonografi yardımıyla izlenir. Tüm bu aşamaların ardından da yumurta çatlatma iğnesi uygulanır ve yumurtalar toplanıp, laboratuvar ortamında spermlerle birleştirilir. Birleşme sonucunda oluşan embriyolar, kadının rahmine iğne aracılığıyla enjekte edilir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir