Tüp bebek tedavisinde kanama olaylarından korkulmamalıdır. Fakat beklenmedik bir kanama görüldüğü anda da doktorunuza başvurmanız gerekir.

Normal yolla hamilelik gerçekleşmediğinde, tüp bebek tedavisine başvuran çiftleri, birçok aşama beklemektedir. Tedaviye başlandığı andan itibaren, hem kadına hem de erkeğe uygulanması gereken şeyler vardır. Fakat uygulana tedavi en çok kadın üzerinden gerçekleşmektedir. Birçok farklı aşamanın yer aldığı bu tedavi de bazen olumsuz etkiler görülebilmektedir ve bu tarz durumlar çiftlerin telaşlanmasına neden olabilir. Örneğin tüp bebek tedavisinde kanama görülmesi mümkündür. Bu durum bazen kötü bir şeyin habercisiyken, bazı durumlarda da normaldir.

Tüp bebek tedavisinde kanama hangi durumlarda görülür?

Tüp bebek tedavisinde kanama olması, normal bir tepkimedir. Tedavi sürecinde olan çiftler, kanama durumunu genelde olumsuzluğa yormaktadır ve tedavinin başarısızlıkla sonuçlandığını düşünür. Fakat her kanama buna işaret etmemektedir. Kanamanın görüldüğü aşama genellikle embriyo transferi sonrasında olur. Kanamayı önlemek adına, uzman doktor tarafından yazılan ilaçlar kullanılabilir. Kanamayı kontrol altına almak için kullanılan ilaçlar genellikle yumurta toplama işleminden sonra ve embriyo transferinden önce kullanılır.

Embriyo transferi gerçekleştikten sonra, yerleşme döneminde gebeliğin ilk belirtisi olarak kanama görülebilir. Yerleşme süreci, 6 – 12 gün arasında sürmektedir. Bu süreçte görülen kanama daha çok lekelenme şeklinde meydana gelir. Transfer şeklinde hamile kalan anne adaylarında, kanama birkaç gün sürebilmektedir. Adet kanamasıyla Embriyo yerleştirmesinden kaynaklanan kanama, yoğunluğundan ayırt edilebilir. Bunun yanı sıra, kanamanın ne kadar sürdüğü takip edilerek de adet kanaması olup olmadığı anlaşılabilir. Yerleşme gerçekleştiği takdirde, adet kanamasının görülmemesi gerekir.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir