Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri Var mıdır?

Tüp bebek tedavisinde genellikle ilaç yardımı alınır. Bu nedenle çiftlerin bu tedavi sırasında yaşadığı en büyük endişelerden birisi de tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri olup olmadığı sorudur. Tedavi için gerekli olmayan hiçbir ilaç kullanılmadığı gibi çoğu ilaç zorunlu olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle de yan etkilerin de zorunluluk nedeniyle yaşanması kaçınılmaz olabilmektedir. Fakat son dönemlerde çok daha başarılı tedaviler yapıldığı gibi kullanılan ilaçlarda da minimum yan etkilerin görülebilmesi adına özel bir şekilde programlar hazırlanmaktadır. Kullanılan basit bir ağrı kesicide dahi yan etki görülme ihtimali göz önünde bulundurulduğunda tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların da yan etkileri kuşkusuz görülebilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri Neler Olabilir?

Tüp bebek tedavilerinde çok özel bir durum olmadıkça kullanılan ilaçlar benzerdir. Bu nedenle de ilaçların yan etkileri de genel olarak bilinmektedir. Yan etkiler için genel olarak söylenebilecek en önemli detay etkilerin geçici olduğu ve hamilelik için herhangi bir risk oluşturmadığıdır. Sağlığı ciddi şekilde tehdit edecek rahatsızlıkların görülme ihtimali oldukça düşüktür.

Tüp bebek tedavisi doğrultusunda ilaç kullanan bir anne adayının en çok yaşayacağı yan etkiler şöyledir; baş ağrısı, göğüslerde hassasiyet, sıcak basması, yorgunluk, duygusal hassasiyet, iştah değişikliği, vücutta su tutumu, ödem, bulantı, kusma, karın şişmesi, yumurtalık büyümesi. Bu tüp durumlar yumurtalık toplama ve embriyo transferi sonrasında görülebileceği gibi genelde 1 haftalık süre içerisinde sona ermektedir. Uzman doktor tarafından yakından kontrol yapılacağı için bu yan etkilerin ciddi bir risk yaratmadan sona erdirilmesi de sağlanabilmektedir. Bu nedenle normal gebeliklerde olduğundan daha yakın ve daha sıkı bir şekilde tüp bebek tedavisinde yakın takip yapılmaktadır.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir