Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Tüp bebek oldukça hassas bir konudur. Çiftler, zaten stresli oldukları bu süreçte psikolojik hasarlar yaşarlar. Bunun yanında kullanılan ilaçların belli başlı yan etkileriyle de karşı karşıya kalmak durumundadırlar.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Bugün teknolojinin geldiği nokta, tüp bebek tedavisine de bizzat olumlu bir katkı yapmıştır. Tüp bebek tedavi süreçlerinde verilen ilaçlar uygulama açısından daha uygundur. Bu durum elbette tedaviye duyulan güveni daha da arttırmaktadır.  Nihayetinde yalnızca tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların değil, hemen hemen bütün ilaçların belli oranda yan etkileri bulunur. Bunların kimileri küçük ve fark edilmez etkiler bırakır, kimisi ise ciddi hasarlar verebilir. Uygulamanın yapıldığı bölgede zaman zaman ilaçların etkisiyle tahrişler söz konusu olabilmektedir. Bunun yanında her zaman olmasa da baş ağrıları, göğüs şikayetleri, sıcaklık hissi ve yorgunluk baş gösterir.

En Sık Görülen Etkiler Neler?

Bazı kadınlar bu dönemde ilaçların etkisiyle duygusal açıdan daha da hassaslaşırlar.  Genelde kadınlar tüp bebek tedavisinde alınan ilaçların kilo aldırıp aldırmayacağını merak ederler. Uzun vadeli olmayacak şekillerde kilo artışları gözlemlenebilir, bunlar ödem kaynaklı da olabilmektedir. Bunun geçici bir durum olduğu unutulmamalıdır. Tabi en önemli sorulardan biri de ilaçların kansere yol açıp açmamasıdır. Uzmanların bu konuda yaptığı titiz araştırmalar meme kanserlerinin bu tip tedavilerle hiçbir ilgisinin olmadığını gösteriyor. Fakat doğum gerçekleştirmemiş kısır kadınlarda yumurtalık kanseri ihtimalinin bulunduğu bir gerçektir. Öte yandan tüp bebek tedavisi yumurtaları tüketerek erken menopoza yol açmaz.

Categories:

novafertil

2 thoughts on “Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir