Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Sperm Ve Yumurtalar Eşlerin Kendisine mi Aittir?

Tüp bebek tedavisi doğal yollarla hamile kalamayan çiftlerin başvurduğu yardımcı üreme yöntemlerinden biridir. Fakat aileler tedavi süreciyle ilgili bazı endişelere kapılmaktadırlar. Bunların biri de kullanılan üreme hücrelerinin kendilerine ait olup olmadığıdır.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Sperm Ve Yumurtalar Eşlerin Kendisine mi Aittir?

Tüp bebek, anne ve baba adayından alınan üreme hücreleri yani yumurta ve spermin özel koşullardaki laboratuvar ortamında döllenmesiyle oluşmaktadır. Döllenme işleminin ardından oluşan embriyolardan kaliteli ve sağlıklı olanı seçilerek anne adayı rahmine transfer işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemlerin de belirttiği üzere tedavide kullanılan yumurta ve sperm hücreleri çiftlerin kendilerine aittir. Tedavi için seçilen üreme hücreleri büyük bir titizlikle kullanılacak duruma getirilir ve döllenmeye bırakılır.

Üreme hücrelerinin anne ve baba adaylarına ait olmadığı durum, sperm ve yumurta bağışı ile gerçekleşir. Söz konusu bu durum ise ülkemizde yasaktır.

Çiftten Alınan Sperm ve Yumurta Hücrelerinin Karışma Riskleri Var mıdır?

Tüp bebek tedavisi için bireylerden alınan üreme hücreleri büyük bir titizlik ile işlem görmekte ve korunmaktadır. Dolayısıyla yasal olarak bu tarz bir hatanın yapılması söz konusu olamaz. Tedavi gören çiftlerin güvenliği ve gizliliği en önemli noktalardan biridir. Bu nedenle alınan üreme hücrelerinin döllenmeye bırakıldığı özel laboratuvar ortamları güvenlik konusunda oldukça sıkı tutulmaktadır.

Kontrol Yapılması Zorunludur

Tedavi gören bireylerin kontrolleri çift şekilde yapılmaktadır. Laboratuvar işlemleri sırasında yumurta ve spermlerin kontrolleri en az iki defa yapılmaktadır. Kontroller embriyologlar tarafından yapılır. Dolayısıyla merkezlerin ve laboratuvarların hata payı yok denecek kadar azdır.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir