Tüp bebek tedavisinde yapay döllenme mikroenjeksiyon

Tüp bebek tedavisinde yapay döllenme mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi, baba adayından alınan tek bir spermin anne adayının yumurtalıklarına enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir.

Birçok çiftin başvurduğu tedavilerden birisi olan tüp bebek tedavisinde, birçok farklı yöntem bulunuyor. Tüp bebek tedavisinde kullanılan bu yöntemler sayesinde, Türkiye’de 3 milyonun üzerinde çift çocuk sahibi olabildi. Tüp bebek tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisi de, mikroenjeksiyon yöntemi. Mikroenjeksiyon yönteminde, camdan elde edilmiş bir mikropipet aracılığıyla, hücre duvarından mikroskobik büyüklükte bir maddeyi ekleme işlemine verilen addır. Oldukça yaygın olarak kullanılan mikroenjeksiyon yönteminde, baba adayından sadece bir tane sperm alınır. Alınan bu sperm, mikroskop ve bir iğne yardımıyla, anne adayından alınan yumurtanın içerisinde yerleştirilir ve döllenmenin gerçekleşmesi beklenir. Bunun dışında ilerleyen aşamalar, klasik tüp bebek tedavisinde olduğu gibidir.

Sperm şeklinin bozuk olması klasik tüp bebek tedavi yöntemiyle çözülebilecek bir sorun değildir. Spermin bozuk olması, yumurta ile döllenmeyi gerçekleştirememesine neden olur. Mikroenjeksiyon yöntemi, özellikle sperm sayısı az olan ve sperminde şekil bozukluğu olan erkekler için uygulanabilecek en iyi tüp bebek tedavi yöntemidir ve olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir.. Yöntem ilk olarak 1992 yılında uygulanmıştır ve başarılı sonuçlar elde edilmesinin üzerine şu an en yaygın kullanılan yöntemlerden biri haline gelmiştir. Mikroenjeksiyon yöntemiyle, en kaliteli spermin seçilme şansı vardır.

Mikroenjeksiyon yöntemine ihtiyaç duyulmasının nedenleri

Sperm hareketliliğin minimum seviyede olması

Sperm şeklinin bozuk olması

Sperm sayısının az olması

Yumurtanın kaliteli olmaması

Categories:

novafertil

1 thought on “Tüp bebek tedavisinde yapay döllenme mikroenjeksiyon”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir