Tüp Bebek Tedavisinde Yaş Sınırı 40 mıdır?

Günümüzde çocuk sahibi olmak isteyenlerin aklına takılan sorulardan biri de, tüp bebekte yaş sınırı olup olmadığıdır.

Tüp Bebek Tedavisinde Yaş Sınırı 40 mıdır?

Tüp bebek tedavisinde yumurta kapasitesinden dolayı, yaş sınırı oldukça önemli bir faktördür. Doğurganlığın en üst düzeyde olduğu yaşlar 23-30 aralığındadır. Yumurtalıkların daha verimli çalıştığı bu yaşlarda, hormonlar düzenli ve bünye daha kuvvetlidir. Fakat 40 yaş ve üstünden sonra bu oranlar biraz düşmektedir. Çünkü yumurtalık rezervleri azalır. Bu yaşlarda olan anne adaylarında, preimplantasyon genetik tanı uygulanır. Bu sayede yaklaşık %25-30 oranında gebelik elde edilebilir.

Tüp bebekte yaş sınırında uygulanan yöntemler nelerdir?

Tüp bebek uygulamasında belli bir yaş sınırı yoktur. Kadın 45 yaşında bile olsa, eğer yumurta kapasitesi yeterliyse gebe kalabilmektedir. Ancak genelde yumurta kapasitesi düşüktür.  Bu kişilerde uygulama yapılmadan önce, preimplantasyon genetik tanı yöntemi ile kromozomlarının uygunluğu araştırılmalıdır. Aynı zamanda hormon testlerinin yapılması da oldukça gereklidir. Bu testler adet döneminin 3. Günü yapılmaktadır. Tüm bunlar normal ise, uygulamalara o zaman rahatlıkla geçilebilir. Ancak genç yaştaki kadınlara verilen embriyo bir ve  40 yaş üstüne verilen embriyo iki ise, başarı şansı aynı oranatekabül eder. Bu oran %35’tir.

Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı, kadın ve erkekte nasıldır?

Erkeklerde böyle bir sınır yoktur. Erkeğin spermleri kaç yaşına gelirse gelsin gebelik şansını aynı oranda etkilemektedir. Kadında ise tam tersidir. Yani kadının yaşının ilerlemesi gebelik şansına etki eder. Şöyle ki; kadının yumurta kapasitesi 35 yaşından sonra düşmeye başlamaktadır. 43 yaşını geçtiğinde ise normal yolla gebelik şansı, yok denebilecek kadar azdır. Bu yüzden çocuk sahibi olmak isteyen kadınların, bu durumu çok fazla ertelememeleri gerekir. Eğer işlerinden veya herhangi özel bir durumdan dolayı ertelemesi gerekiyorsa da, yumurta rezervlerini düzenli olarak kontrol ettirmelidir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir