Tüp Bebek Tedavisinde Yaş Sınırı Var Mı

Çocuk sahibi olamayan çiftler, tüp bebek tedavisine dair çok farklı sorulara sahiptir. Tedavinin nasıl yapıldığından tüp bebek kaç yaşına kadar yapılır gibi değişik ve farklı sorular, çiftler için kafa karıştırıcı olduğundan dolayı mutlaka uzmanlar tarafından yanıtlanmalıdır.

Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı olmamakla birlikte tedavide başarı, yaşla orantılı olarak düşmektedir. Bu nedenle sürekli denenen bir tedavide yaşın ilerlemesi ile birlikte iyi sonuçların alınması pek mümkün değildir. Türkiye’de yapılan uygulamalarda 45 yaşına kadar tüp bebek desteği sağlanabiliyor. Fakat 38 yaş ve üzerindeki kadınlarda farklı uygulamalar ve testlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Normal yollarla 45 yaş üzerindeki kadınların doğurganlığı azaldığından dolayı tüp bebek ile çocuk sahibi olunması aşamasında da bu durum oldukça zorlaşıyor ve genelde 45 yaş üstü kadın ya da erkekler için bu tip operasyonlar önerilmiyor.

Tüp Bebek Tedavisinde Yaş Tedaviyi Etkiler Mi?

Yaşlı çiftlerdeki başarı oranı, genç çiftlere göre çok daha düşüktür. Tüp bebek tedavisinde yaş, başarı oranına doğrudan etki eden bir faktör olduğundan dolayı olabildiğince erken yaşlarda tedavinin alınması gerekir. Sağlıklı ve uygun sperm ya da yumurtalıkların elde edilebilmesi tedavinin başarı oranını arttıracağından dolayı tedaviyi alan çiftlerin de uygun yaşta ve durumda olması gerekmektedir. Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı noktasında istisnalar da olabileceği gibi uzmanlar tarafından yapılacak değerlendirmeler sonrasında bu konuda kesin kararın verilmesi uygun olacaktır.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir