Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Toplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisinin ilk aşamalarından olan yumurta toplama işlemi, yumurtalara uygulanan ilaçlarla yumurtaların uyarılması için yapılan bir yöntemdir. Peki tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi nasıl yapılır?

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Toplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok tüp bebek uygulaması mevcuttur. Fakat bunlardan önce yapılması veya uygulanması gereken yöntemlerde vardır. Bunlardan biri de yumurta toplama işlemidir.  Bu işlemde yumurtanın toplanacağı doğru zamanı belirlemek tedavinin en önemli aşamasıdır. Yumurta toplama evresi vajinal ultrasonografiyle yapılan oldukça kolay ve kişinin hiç gerginlik yaşamayacağı, konforlu bir şekilde yapılır. Öncelikle rahim içi ultrason çekilerek yumurtaların genel sağlık durumu kontrol edilir. Jinekolojik muayene pozisyonunun alınmasından sonra, kanül yardımıyla rahmin içerisinde oluşan yumurtaları kesesinde tutan folliküllerin içine girilerek iğneyle sıvı çekilir. Sıvılar mikroskop ile incelenerek yumurta olup olmadığına bakılır. Yumurta yoksa, aynı iğneyle follükülün içi özel hazırlanmış bir sıvı ile yıkanarak bulunması gereken yumurta sın kez çıkarılmaya çalışılır. Yumurta toplama işlemi bu şekilde son bulur.

Yumurta toplama işleminde karşılaşılan sorunlar

Toplama işleminden önce anne adaylarına enjekte edilen ilaçlar sayesinde yumurtaların uyarılması gerekir. Yumurtaların uyarılması için kullanılan ilaç çatlatma iğnesidir. Bu iğnenin kullanılmasının ardından yumurtaların toplanması için 35 saatlik bir süre vardır. Bu süre içerinde yumurtalar toplandıktan sonra laboratuarda bekletilerek olgunlaştırılır. Fakat 35 saatlik süre içinde toplama işlemi tamamlanamazsa, boş follükül sendromu denilen bir sorun ortaya çıkar. Bu sorun geçen zaman içerisinde yumurtaların kalitesini kaybetmesiyle birlikte, follüküllerinden yumurta elde edilmesinin mümkün olmadığı bir durumdur.

Yumurta toplama işleminde anestezi uygulanmalı mıdır?

Öncesinde yumurta toplama işlemlerinde yumurtalar anestezi uygulanmadan canlı canlı alınırdı. Bu durum anne adaylarının canlarını oldukça yakardı. Yani anestezi uygulanmadığı takdirde oldukça can yakıcı bir işlemdir. Dolayısıyla tüp bebek uygulamalarına karar veren adayların en çok korktuğu aşama da buydu. Fakat günümüzde o bölge lokal anestezi ile uyuşturularak hastanın canının çok yanmamasını sağlamak mevcuttur.

Yumurta toplama işleminden önce dikkat edilecek unsurlar

Öncelikle Pregnyl veya Ovitrelle enjeksiyonunun verilen saatte yaptırılması oldukça önemlidir. Ayrıca operasyon öncesi hiç bir şey yenmemeli ve içilmemelidir. Anestezi öncesi ise üstünde bulunan bütün eşyaların çıkarılması gerekir. Sürekli kullanılan bir ilaç veya ateşli bir hastalık  varsa, bunun işlem öncesi doktora belirtilmesi de oldukça önemlidir.

Categories:

novafertil

1 thought on “Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Toplama İşlemi Nasıl Yapılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir