Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Toplama İşlemi

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi, tedavinin sonlarına doğru yapılır. Toplanan yumurtaların, erkekten alınan spermlerle beraber döllenmesi sağlanır.

Tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin en çok ihtiyaç duydukları şeylerden birisi sabırdır. Çünkü tedavi farklı aşamalardan oluşur ve her aşamanın da kendine göre belirli bir süresi vardır. Kimi aşamalar, 3 – 4 gün beklemeyi gerektirebilmektedir. Tüp bebek tedavisinin aşamalarından birisi de yumurta toplamı işlemidir. Yumurta toplama işleminden önce, anne adayına doktor tarafından yumurtaların rezervini arttıracak ilaçlar verilir ve istenilen sonuca ulaşıldığı takdirde, yumurta toplamı işlemi gerçekleştirilir. Yumurtaların, hedeflenen büyüklüğe ulaşması halinde, çatlatma iğnesi yapılır ve daha sonra da, 34 – 36 saat aralığında yumurta toplama işlemine geçilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Toplama İşlemi

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi, genel ya da lokal anesteziyle yapılabilir. Kimi kadınlarda, yumurtalıklar uzakta ya da rahim arkasında durabilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğu OPU ( yumurta toplama işlemi) gerçekleştirilirken genel anestezi uygulanır. İşlem toplamda 10 – 15 dakika arası sürmektedir. Yumurtalar toplandıktan sonra, etrafındaki hücreler temizlenir ve olgun olup olmadığına bakılır. Foliküllerin %70’inin içinden yumurta çıkarken, bazılarının içi boş olabilmektedir. Olgun yumurtaların seçilmesinin ardından, erkekten alınan kaliteli spermlerle olgun yumurtalar laboratuvar ortamında döllenmeye bırakılır.

Yumurta toplama operasyonu sonrasında, anne adayı çok sürmeden uyanabilir ve yaklaşık bir saat içerisinde de doktorun da kararıyla taburcu edilebilmektedir. İşlem sonrasında kadının 12 saat boyunca araba kullanmaması, çok fazla ağır aktivitelerde bulunmaması ve alkol sigara gibi zararlı şeyleri vücuda almaması önerilir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir