X

Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların baskılanması

Tüp bebek tedavisinde, yumurtanın gelişim aşaması yumurtalıkların baskılanması ve uyarılması aşamalarıyla gerçekleşir.

Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların baskılanması

Normal yolla hamile kalınmadığı takdirde çiftlerin en sık başvurduğu yollardan birisi olan tüp bebek tedavisinde, yumurtaların gelişimi için iki adım izlenir. Bunlardan birisi; yumurtalıkların baskılanması, diğeri de yumurtalıkların uyarılmasıdır. Yumurtalıkların baskılanması aşamasında çeşitli uygulamalar kullanılır. Supresyon tedavisi olarak da bilinen yumurtalıkların baskılanmasında yaygın olarak uzun protokol uygulanmaktadır. Eğer tercih edilen uygulama uzun protokol ise adetin ilk gününden itibaren saymaya başlanır ve tedavi 21. günde başlar. Burada amaçlanan şey, yumurtalıkların kendiliğinden yumurtlamasını engellemek ve tedavi ile yumurtlamayı kontrol altına almak. Böylece, yumurta toplama işleminde, yumurtalar fazla sayıda toplanabilir.

Yumurtalıkların baskılanması tedavisinde, kullanılan ilaçlar

Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların baskılanmasıda Lucrin, Supracu, Suprafact, Synarel, Decapeptyl gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Lucrin dışındaki ilaçlar daha çok burun spreyi ilaçlarıdır. Fakat Lucrin, göbekten ya da koldan cilt altına uygulanmaktadır. İlaçların nasıl yapıldığı tüp bebek merkezinde gösterilir ve evde çiftler tarafından uygulanabilir.

Kullanılan ilaçların yan etkileri nelerdir?

Yumurtalıkların baskılanmasında kullanılan uygulama yöntemi uzun protokol baskılama ilaçları uzun etkili GnRH agonistleridir. İlaçlar sayesinde yumurtalıkların yumurtlaması engellenmiş olur. Bunların bir takım yan etkileri bulunuyor. Bu yan etkiler şöyle sıralanabilir; kızarıklık, vajinada kuruluk, uyku problemi, yumurtalıklarda kist oluşması, baş ağrısı, ürtiker, ateş basmaları, ruhsal dengesizlikler… Bu yan etkiler, ilaçların kesilmesiyle beraber kendi kendine düzelir, kalıcı bir etki bırakmaz.

" novafertil : ."