Beslenme

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Erkeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır? Tüketilen besinlerin niteliği beden sağlığı için ne kadar önemliyse sağlıklı üreme içinde o kadar önem taşımaktadır. Tüketilen besinlerin sindirilip kana karışmasıyla alınan vitamin ve mineraller erkeklerin sperm gelişiminde de önemli rol oynamaktadır.

Erkeklerde sağlıklı üreme için en az sperm sayısı kadar sperm yapısı ve hareketliliği de büyük öneme sahiptir. Besinlerle alınan veya vücudun doğal metabolik işleyişiyle oluşan toksik maddeler sperm hücrelerinin kalitesinde ve gelişiminde de olumsuz etkilere neden olmaktadır.

Günlük hayatta tükettiğimiz bir çok sebze ve bitkiler, insan vücudundaki toksinlerin atılmasında diğer besinlerden daha özel bir yere sahiptir. Sebzelerin ve bitkilerin çoğu anti-oksidan maddeler, vitaminler ve mineraller içerdiğinden sperm hareketinin düzenlenmesinde ve hücrelerinin gelişmesinde katkı sağlamaktadır. Hazır gıda ve içecekler, yağlı ve fast food tarzı yiyecekler ile beslenmek; zamanla sperm sayısında, kalitesinde ve hareketliliğinde(motilitesinde) ciddi sorunlar yaşanmasına sebep olmaktadır.

Tüp bebek tedavisi amacıyla ya da diğer üreme problemleri nedeniyle vücutta sağlıklı sperm hücreleri oluşumu için öncelikli olan besinleri tüketmek ve en başta da bol su içilmesi uzmanlarca önemle tavsiye edilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Önerilen Besinler

1- Kırmızı Et (Özellikle Dana Eti)

Kırmızı et, içeriğindeki L-karnitin maddesiyle sperm üretimi ve kalitesi açısından büyük önem taşımaktadır. Avrupa’daki bir Androloji Akademisi tarafından yapılan araştırmada, diyetleri besleyici madde ile desteklenen insanların sperm konsantrasyonlarında ve hareketliliğinde önemli  artışlar izlenmiştir. Özellikle de en büyük artış oranı, zayıf sperm düzeylerine sahip olan erkeklerde gözlemlenmiştir.

2- Kabak Çekirdeği ve Fındık

Kabak Çekirdeği ve fındık, sperm üretimine yardımcı olan L-Arginin maddesi içermektedir. Bununla birlikte çinko, protein, Omega-3 yağ asitleri ve E vitamini de içerir. İçeriğindeki bu maddeler ise sperm sayısını ve sağlığını en iyi destekleyen ajanlardır.

3- Sarımsak

Sarımsak, içerdiği selenyum ve B6 vitamini ile sağlıklı ve kaliteli sperm üretimine yardımcı olmaktadır. Ayrıca testislerde kan akışını geliştirmekte olup ereksiyon sağlığında da büyük öneme sahiptir.

4- Keçiboynuzu

Keçiboynuzu; erkeklerdeki kısırlık problemlerinde, en yaygın kullanılan bitkilerden birisidir. Sperm ile yumurta etkileşimini sağlayan enzimlerin aktivitesini artıran vitaminler ve önemli miktarda Çinko içermektedir. Çinko ise önemli anti-oksidan maddelerden birisidir.

5- Yaban Mersini ve Türevleri

Yaban mersini, böğürtlen, ahududu, çilek gibi meyveler spermlerin hareketliliği ve sağlığı için çok önemli olan C vitamini içermektedir.

6- Somon Balığı

Somon balığı spermler için son derece önemli bir yapı taşı olan Omega-3 dokosaheksaenoik asiti (DHA) içermektedir. Somon balığı ayrıca mükemmel bir protein kaynağı olup potasyum ve B vitamini açısından da zengindir.

7- Bitter Çikolata

Bitter çikolatanın içerisindeki yoğun kakaosunda; bakır, çinko, selenyum, elyaf ve potasyum miktarları yüksektir. Çikolata (kakaosu), sperm sayısı ve hareketliliği artırdığı gibi ejakülat hacmini artıran bir besindir.

8- Domates

Domates; eğer organik ve kırmızı ise doğurganlığı artıran likopen maddesi içermektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar; likopenin sperm sayısının yüzde 70’e kadar yükselttiğini açıklamaktadır.

9- Yumurta

Yumurta, protein ve E vitamini bakımından çok zengin bir besindir. Yumurta tüketimi, sperm sayısını ve doğurganlığını artırmaya destek olmaktadır.

10- İstiridye

İstiridye; çinko deposu olup bu da sperm üretimini, sperm yoğunluğunu ve testosteron düzeyini artırmaya yardımcı olan bir elementtir. Çinko eksikliği, erkeklerde iktidarsızlığa ve sertleşme bozukluğuna da yol açar.

İstiridye; protein, demir, bakır, selenyum ve D,C, B12 vitaminleri açısından da yüksek bir besindir. Ayrıca afrodizyak özelliğine de sahip olup hem erkeklerde hem de kadınlarda libido düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir