Tüp Bebek Tedavisinden Önce Neler Yapılmalı

Tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkileyen unsurları iki ana başlıkta toplamak mümkündür. Birinci kişisel nedenler, ikincisi tedavi merkezine bağlı nedenler. Kişisel nedenler arasında genetik bozuklukları sayabiliriz. Peki tüp bebek tedavisinden önce neler yapılmalı?

Genetik açıdan pürüz çıkarabilecek bazı özel durumlar, tespit edildiği an, tedavi sürecini bir nebze sekteye uğratabilmektedir. Bu tip durumlarda tüp bebek tedavisinden önce bu tip sorunların giderilmesi için uğraş verilir. Genetik sorunlar dışında yakın zamanda geçirilmiş hastalıklar kullanılan ilaçlar analiz edilir. Çiftler çok bariz bir sağlık sorunu yaşamamışsa, genetik açıdan endişe verecek bir durum söz konusu değilse, tüp bebek tedavisi konusunda umut yüksektir. Fakat bazen her sonucun normal olduğu çiftler hüsrana uğrayabiliyor. İşte burada tedaviyi etkileyen bazı dış nedenlerden bahsetmek mümkündür.

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Neler Yapılmalı

Süreci üstlenen doktorların tedavi konusundaki organizasyon becerileri çok kritiktir. Çiftler tedavi merkezlerini rastgele değil, çok araştırarak seçmelidir. Bu noktada masraftan kaçınmamak gerekir, çünkü tüp bebek tedavisi normal koşullarda pahalı bir yöntemdir. Ucuz tedavi merkezlerini daha dikkatli şekilde irdelemek gerekir.  Seçtiğiniz tedavi merkezlerinin referanslarını, doğum oranını incelemek  gerekir.

Uygun olmayan laboratuvar koşulları başarı oranını doğrudan etkileyebilir.  Hijyenik koşullarda bir tedavi merkezi her açıdan güven verir. Ayrıca hastasıyla her anlamda yakından ilgilenen çalışanların bulunması, hastanın morali açısından değerlidir. Ağır psikolojik travmaların ve duygusal çöküşlerin yaşanabileceği bu süreçte psikolojik destek de önemlidir. Ayrıca çiftlerin kötü yaşam ve beslenme alışkanlıklarından uzak durması, başarının kriterleri arasındadır. Çiftler tedavi öncesinde birkaç günlük cinsel perhize girmelidir. Sıcak su ya da sauna gibi alanlardan tedavi öncesinde uzaklaşmak gerekir.

Categories:

novafertil

1 thought on “Tüp Bebek Tedavisinden Önce Neler Yapılmalı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir