Tüp Bebek Tedavisinden Önce Rahim Filmi Gerekli mi?

Tüp bebek tedavisinde yapılması gereken bazı testler bulunmaktadır. Bunlardan biri de rahim filmidir. Tüp bebek tedavisinden önce rahim filmi gerekli mi?

Histerosalpingografi (HSG) yani rahim filmi, tüp bebek tedavisinin başında gelen testler de istenilen bir filmdir. Rahim filmi ile jinekolojide rahim içi, kanalların yapısı ve işlevsel özellikleri incelenmektedir. Bu film kısırlık (infertilite) tedavisinin başında istenilen testlerden biridir.

Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

Rahim filmi adet kanaması bittikten sonraki ilk günlerde çekilmeye başlanır. Adet sürecinde adet kanamasının rahim içinden tüplere ve sonrasında karın boşluğuna dolabileceğinden dolayı adet sırasında film çektirilmez. Bunun dışında HSG çekilmeden önce birey detaylı bir jinekolojik muayeneden geçer sonrasında film istenir. Fakat muayene sırasında rahimde enfeksiyon tespit edilirse öncelikle bu sorun ortadan kaldırılması gerekir. Ardından HSG uygulanır.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ve radyoloji uzmanı veya teknisyeni tarafından çekilir. Rahim filmi sırasında hasta muayene olur pozisyonunda olur ve rahim ağzını görüntülemek için vajinaya bir alet yerleştirilir. Ardından kanül olarak adlandırılan bir cihaz daha yerleştirilir. Sonrasında kanüle tutturulan enjektörden birkaç basınç uygulanarak ilaç verilir. Verilen bu ilaçlı sıvı ile aralıklarla rahmin filmi çekilir ve böylece rahim içi yapısı ve kanallar incelenir.

Rahim Filmi Çekilmesi Ağrılı Bir İşlem midir?

Rahim filmi anestezi uygulanmadan gerçekleşen bir işlemdir. Fakat kadınlar bu işlemin ağrılı olacağını düşünür ve bireyin gerilmesinden dolayı ağrı hissedebilirler. Fakat hasta bu konuda ısrarcıysa, film çekilmeden önce ağrı kesici verilebilir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir