Tüp Bebek Tedavisine Karar Verildiği Zaman Bilinmesi Gerekenler

Doğal yolla çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yöntemlerden biri olan tüp bebek tekniğinde, çiftlerin tedavi sırasında ilaç kullanımı dışında bazı noktalara da dikkat etmeleri gerekir.

Tüp Bebek Tedavisine Karar Verildiği Zaman Bilinmesi Gerekenler

Tüp bebek, anne ve baba adayından alınan yumurta ve spermin özel koşullardaki laboratuvar ortamında döllenmeye bırakılması ve sonrasında oluşan embriyolardan en kaliteli ve sağlıklı olanının seçilip anne adayı rahmine transfer edilmesi işlemidir.

Tüp bebek kararı alan çiftler tedaviye karar verdiği andan itibaren bazı şeylere dikkat etmeleri gerekir. Bu durum hem anne hem de baba adayı için geçerlidir. Yardımcı üreme yöntemi tüp bebek tedavi sürecinde tedavi sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

Rutin Testlerin Uygulanması

Tedavinin ilk aşamasında yapılan bazı testler vardır. Örneğin bunlar, üreme hücreleri ile ilgili hormon testleri, bulaşıcı hastalıklar ve geçmişten gelen rahatsızlık ya da başarısız tüp bebek tedavisiyle ilgili ek testlerdir.

Yumurtalık Uyarma Aşaması

Tedaviye başlandığında ilk işlemlerden biri de yumurtalıkların uyarılması işlemidir. Yumurtalıklar uyarılarak çok sayıda yumurta üretmeleri sağlanır. Bu durum da daha fazla embriyo elde edilmesini sağlar. Bu sürecin doğru ve başarılı bir şekilde geçmesi gerekmektedir.

Yumurta Toplama Süreci

Yumurta uyarma işleminde uyarılan yumurtalar toplanma sürecine eriştiklerinde yumurta çatlatma iğnesi yapılır ve bu işlemden 36 saat sonra yumurtalar toplanır.

Embriyo Yerleştirme Aşaması

Yapılan işlemler sonrasında son olarak elde edilen embriyolar anne adayı rahmine transfer edilir.

Tüm bu süreçte anne ve baba adayları çok dikkatli ve hassas olmaları gerekir. Bu durum anne adaylarını daha çok etkilemektedir. Bu nedenle en çok da onlar dikkat etmelidir.

Bunların dışında tedavi kararı alındığından itibaren anne ve baba adayı sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmalı ve bunları tedaviden 3 ay önce kadar bir süreyle bırakmalıdırlar. Aynı zamanda tedaviden 3 ay önce hamam, sauna gibi aşırı sıcak yerlerden de uzak durulmalı ve beslenmeye özellikle anne adayının beslenmesine dikkat edilmelidir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir