Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı?

Günümüzde yaygın bir tedavi yöntemi olan tüp bebek tedavisi konusunda bilinçlenmek çiftlerin bu süreci sorunsuz aşmalarını sağlamaktadır. Fakat ne yazık ki çoğu çift, tüp bebek tedavisinden önce yanlış bilgilerle donatılıyor. Peki tüp bebek tedavisine ne zaman başlanmalı?

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı?

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce hemen hemen 12 ay boyunca korunmadan cinsel ilişkiye giriyor olmanız gerekiyor. Bu 1 senelik zaman zarfının sonunda eğer gebelik gerçekleşmiyorsa, kırmızı alarm çalıyor demektir ve doktora başvurulmalıdır. Bu süre bazen 1.5 seneye kadar da çıksa, erken müdahalenin önemli olabileceği durumları göz önünde bulundurmak gerekir.

Doktorlar öncelikle erkeğe ait spermleri inceler. Spermin hem düzeyi hem de niteliği bu noktada test edilir. Daha sonra kadının adet döngüsü saptanır. Eğer gerek duyulursa hormonlara dair analizler yapılır.Kadınlar eğer 35 yaşını geçmişse 1 sene bile beklemeden doktora başvurmalıdır. Yukarıda verdiğimiz zaman dilimleri yeni evli genç çiftler için geçerlidir. 40 yaş ve üzerinde ise 3-4 ay içinde bir doktora gitmek önemlidir.

Kadınların cinsel yollarla bulaşan bir hastalığının olması durumunda, adet düzensizlikleri olduğunda, yumurtalık iltihabı söz konusuysa, bu tedaviye başvurulur. Erkeklerde ise yaşla beraber testis travmaları yaşanabilir. Keza aynı şekilde kadında olduğu cinsel yollarla bulaşan hastalıklar bulunabilir. Kardeşlerde kısırlık sorunu yaşanmış olabilir. Çalışma ortamları yoğun radyasyon içerebilir. Bütün bu faktörler tüp bebek tedavisi için ciddi gerekçelerdir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir