Tüp Bebek Tedavisinin Başarısızlıkla Sonuçlanmasının Nedenler

Tüp bebek tedavi süresince kişileri olumsuz etkileyen birçok önemli faktör bulunuyor.

Tüp bebek tedavisi sonrasından 12 ve 14 gün arasında bir bekleme süresi bulunuyor. Bu sürede bir kan gebelik testi yapılmakta. Bunun sonucunda gebelik elde edilmiş ise tedavi tutmuş demektir. Sonuç negatif çıkar ise tedavinin başarısız olduğu görülür.

Çiftlerin bebek sahibi olmak için tedaviye başvurduklarında başarılı sonuç almak için birçok faktöre dikkat etmeleri gerekmekte. Tedavi süresinden sonra dikkat edilmeyen faktörlerinde etkisiyle başarı oranı olumsuzlukla sonuçlanabiliyor. Bu  sebepler içerisinde stres ve psikolojik etkenler ön planda. Çiftlerin öncelikle kendilerini bu tedavi sürecine hazırlamaları gerekmekte. Özellikle kişilerin “Çocuk sahibi olamayacak mıyım? Sorun benden kaynaklı, başarısız olursa ne yapacağım?” gibi sorularla kendilerini olumsuz yönde etkiledikleri görülüyor. Çevreden gelen olumsuz yorum ve eleştiriler kapsamında kişiler olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu süreçte çiftlerin birbirlerine destek olmaları ve stresten uzak durmaları gerekmektedir.  

Tedavinin olumsuz sonuçlanmasının bir diğer sebepler içersinde kalitesiz embriyo oluşumu yer alıyor. Bunun başlıca sebebi hasta kaynaklı olmakla beraber ihtimal olarak az olsa da  yanlış ilaç tedavisi, embriyonun yanlış ortamda bulunduruluyor olması ve embriyo zarının kalınlaşması yer alıyor. Oluşan bu sebeplerden dolayı tüp bebeğin tutunmasına engel oluyor. Ancak bunun yanı sıra diğer denemeler ile tedavi sürecinden olumlu sonuç alınma ihtimalide bulunuyor.

Rahim içi bozuklukları da tüp bebek sürecinin olumsuz olmasına sebebiyet doğuruyor. Enfeksiyon kaynaklı yapışıklıklar, bağışıklık sistemi bozuklukları, pıhtılaşma bozuklukları, miyom ve polipler tedavi sürecini olumsuz etkiliyor olmakta. Tespit edilen kistlerin alınması ile rahim yapısının düzeltilmesi ile anne adaylarının daha sonra ki tüp bebek tedavilerinde başarısız sonucunu engelleyen durumlardan oluyor. Çikolata kisleri ve tüplerde yaşanan sıkıntılarda tedavi sonucunu başarısızlığa itiyor. Özellikle cerrahi operasyonlarda tüplerin zarar görmesi ciddi problemlerden birisi oluyor.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir