Tüp Bebek Tedavisinin En Önemli Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi günümüzde birçok anne ve baba adayının çocuk sahibi olmak için başvurdukları bir yöntemdir.

Tüp Bebek Tedavisinin En Önemli Aşamaları Nelerdir?

Korunmadan ilişkiye girilmesine rağmen gebe kalınamayabilir. Bu durum infertilite olarak adlandırılan kısırlıktır. Bu sorunaa çözüm olarak birçok tüp bebek tedavisi yöntemi geliştirilmiştir. Tüp bebek üniteleri çiftleri gerekli olan tedavilere yönlendirmektedir. Bu süreçte belli başlı aşamalardan geçerek çocuk sahibi olmak gelişen teknolojiyle oldukça yüksek orandadır. Tüp bebek tedavisinde 5 önemli aşama vardır.

Ön görüşme aşaması

Doktorun tüp bebek hakkında çiftlerle görüştüğü durum tedavinin ilk aşamasıdır. Öncelikle çiftler neden gebe kalınamadığına dair  bu süreçte gerçekleşen durumları hekimle paylaşırlar. Ardından hekimleri onları bu konu hakkında bilinçlendirir. Yapılan gebelik testleri inceleme altına alınır. Jinekolojik muayene de yapıldıktan sonra nasıl bir tedavi süreci izleneceğine karar verilir. Ancak karar verilirken bir takım etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlar; kadının yaşı, yumurta kapasitesi, geçirdiği cerrahi girişimler, çikolata kistlerinin varlığı, hormon düzeyleri ve daha önce uygulanan tüp bebek tedavisi gibi faktörlerdir.

Yumurta geliştirme aşaması

Adet döneminin ikinci veya üçüncü günü başlanan tüp bebek tedavisinde, jinekolojik muayene ile yumurta rezervi tekrar değerlendirilmektedir. Olumsuz bir durum yoksa tedaviye başlanır.  Follkül geliştirici denilen hormon uygulanır. İlacın verilme dozu kadının vücut yapısı gibi birçok faktör göz önüne alınarak değerlendirilir. Yumurtaların en az 3 tanesi 17 mm’ye gelene kadar ilaç tedavileri uygulanır. İğne doğru zamanda uygulanmazsa yumurtalar çatlak bir şekilde toplanır. Bu yüzden iğnelerin yapılma zamanı oldukça önemlidir.

Yumurta toplama işlemi

Yumurta geliştirme aşamasından sonra uygulanan bu aşamaya OPU denilir. 15 dakika süren bu işlem anestezi altında yapılır. Bu işlemde tüm yumurtalara tek tek girilerek içindeki sıvı alınır. Yumurta hücresi bu sıvı içerisinden alınarak intibatör denilen özel yopların içine koyulur ve bir süre bekletilir.

Mikroenjeksiyon aşaması

Özel bir mikroskop altında yumurta içine sperm yerleştirilmesi olan bu işlem, saç kılı kadar ince bir iğne yardımıyla yapılır. Mikroenjeksiyon işleminde yumurtalar ne kadar kaliteliyse döllenme oranı da o kadar fazladır.

Embriyo transferi aşaması

Bu işlem tüp bebek için hayati önem taşıyan bir aşamadır. Oldukça titizlik göstererek yapılmalıdır. Ultrasonografi altında gerçekleşen bu işlem, bir katater yardımıyla yumurtaların rahmin içine verilmesidir. Ağrısız ve anestezi gerektirmeyen bu işlem sornrasında verilen ilaçlar düzenli ve kontrollü bir şekilde tüketilmelidir.

novafertil

1 thought on “Tüp Bebek Tedavisinin En Önemli Aşamaları Nelerdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir