Tüp Bebek Tedavisiyle Doğan Bebeklerde Herhangi Bir Sağlık Sorunu Görülür mü?

Tüp bebek tedavisi görecek çiftlerin akıllarına takılan önemli başlıklardan biri de “Tüp Bebek Tedavisiyle Doğan Bebeklerde Herhangi Bir Sağlık Sorunu Görülür mü?” sorudur.

Tüp Bebek Tedavisiyle Doğan Bebeklerde Herhangi Bir Sağlık Sorunu Görülür mü?

Normal yollarla gerçekleşen gebelik sonrasında dünyaya gelen bir bebekte olduğu gibi tüp bebek tedavisi sonrasında doğan bir çocuk için de çeşitli riskler mevcut. Bu nedenle tüp bebek tedavisiyle doğan bebeklerde de sağlık problemleri görülebiliyor. Yardımcı üreme yöntemleri denildiğinde tüp bebek en başarılı ve en yüksek oranlarla gebelik şansı veren bir tedavi olsa da doğum sonrasındaki süreçte çeşitli sağlık sorunlarının yaşanabileceği de unutulmamalı. Bu nedenle bu konuda endişe duyan çiftlerin tedavi öncesi ve sonrasında da bu konuya dikkat etmeleri gerekiyor. Her ne kadar tüm tedavi sürecinde hem anne adayı hem de bebek yakından takip edilse de fark edilen ya da fark edilmeyen özel durumla, bebeklerde istenmeyen rahatsızlıkların görülmesine sebebiyet verebilir.

Bebeklerde Hangi Rahatsızlıklar Görülüyor?

Tüp bebek tedavisi sonrasında başarılı bir doğum gerçekleşirse, bebeğin yaşayabileceği sağlık sorunları normal bir şekilde yaşanan hamilelik ve doğan bebek ile aynı. Bu bakımdan tüp bebek tedavisini tercih eden çiftlerin, bu konuda herhangi bir endişe yaşamaması gerektiği gibi bu risklerin normal doğumlarla aynı olduğu ve bebekte mevcut görülen rahatsızlıkların görülebileceği unutulmamalıdır.

Bebeklerde görülebilecek rahatsızlıklar ise genellikle şöyledir; K vitamini eksikliği, akciğer başta olmak üzere iç organların gerektiği kadar gelişememesi, sarılık, göbek fıtığı, koliktir.

Categories:

novafertil

1 thought on “Tüp Bebek Tedavisiyle Doğan Bebeklerde Herhangi Bir Sağlık Sorunu Görülür mü?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir