Tüp Bebek Tedavisinde Döllenme ve Embriyo gelişimi

Tüp bebek tedavisinde döllenme, yumurta ve spermin laboratuvar ortamında bir araya getirilme işlemi gerçekleştirilir. Döllenme işleminden sonra elde edilen kaliteli embriyolar, anne adayının rahmine transfer edilir.

Tüp bebek tedavisinde gelinen en son aşamalardan birisi döllenme aşamasıdır. Bunun öncesinde baba adayından kaliteli spermler alınır ve anne adayından da yumurtalar toplanır. Daha sonra laboratuvar ortamında, sperm ve yumurtaların döllenme işlemi gerçekleştirilir. Döllenme işleminin diğer adı fertilizasyondur. Döllenme sonrasında embriyoların oluşması beklenir ve embriyoların da oluşumuyla anne adayının rahmine transfer işlemi gerçekleşir. Tabi bu süreç de belli aşamalara dayanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Döllenme ve Embriyo Gelişimi

Döllenme, iki şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan biri IVF (in-vitro fertilizasyon), diğer yöntem ise ICSI (Mikroenjeksiyon) yöntemidir. Mikroenjeksiyon yöntemi, yumurtanın içerisine mikroskobik yöntemlerle spermin verilmesi işlemidir. IVF yöntemine de klasik tüp bebek yöntemi denilmektedir. Bu yöntemde yumurta hücresi başına ortalama 50 bin – 100 bin arası sperm verilir. Mikro enjeksiyon yöntemi daha çok bir sorunlar karşılaşılan hastalarda kullanılır. Örneğin; sperm sayısı az olduğunda, öncesinde klasik IVF yöntemi ile başarısız olunduğunda vb durumlarda mikroenjeksiyona başvurulur. Döllenme işlemi sorunsuz tamamlandıktan sonra, döllenen yumurtalar, çoğalması için beklenir. Bir süre sonra döllenmiş yumurtalar embriyoya dönüşür ve embriyoya uygulanacak işlemler sonucunda da rahime transfer işlemi yapılır.

Embriyo gelişim evreleri

Yumurta ilk döllendiğinde zigot halindedir. İlk 24 saat geçtikten sonra, zigot iki hücreye bölünür ve böylece embriyo halini alır. 2. günde, embriyo 4 hücreye çıkar ve 3. güne gelindiğinde de 6 – 9 hücreye ulaşmıştır. 4. gününde morula olarak adlandırılan embriyoların hücre sayısı, 16 – 32’ye ulaşmıştır. 5. günde embriyo farklılaşır ve Blastomerler topluluğunun ortasında içi sıvı olan bir blastosel oluşur. Oluşan blastosel de amniyon kesesi ve sıvısını oluşturacaktır. 5. gün gerçekleşecek olan Blastosist transferi, tüp bebek tedavisi başarısını arttıran bir yöntemdir. Fakat daha önce tüp bebek tedavisi denemiş ve başarısız olmuş hastalarda, transfer işlemi 3. günde gerekli hücre sayısına erişilmişse gerçekleştirilmelidir.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir