Tüp Bebek Yönteminde Kaç Embriyo Transfer Edilmelidir?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi işlemi, çocuk sahibi olma açısından hayati önem taşıyor.Peki tüp bebekte kaç embriyo transfer edilmelidir?

Tüp Bebek Yönteminde Kaç Embriyo Transfer Edilmelidir?

Tüp bebek yöntemindeki embriyo transferi, en önemli aşamalardan biridir. Bu aşamada, tüm işlemler tamamlandıktan sonra seçilen embriyolardan en kaliteli bir iki tanesi anne rahmine yerleştiriliyor. Ayrıca, transferin hangi gün yapılacağı kişiden kişiye değişiyor. Yani, kadının yaşı, embriyonun kalitesi ve tedavi öyküsü gibi faktörler sebebiyle transfer süreci değişiklik gösterir. Bu faktörlerin ışığında transferin ne zaman yapılacağına karar verilir. Ancak transferin yapım süreci genel olarak 2,3 veya 5. günler arasında değişmektedir. Tüm bunların yanı sıra bu işlem, ağrısız ve anestezi gerektirmeyen bir süreçtir.

Anne Rahmine Kaç Embriyo Yerleştirilmesine Karar Verme Süreci

Bu süreçte aile ve doktor ortak karar verir. Öncelikle uzman doktor, kişileri neden ve sonuçlarını ele alarak bilgilendirir. Sonrasında kriterler saptanır. Bu kriterler; çiftlerin yaşı, tedavi süreçleri ve beklentileri ve yürürlükteki yönetmelik olacaktır. Yürürlükteki yönetmelik gereği 35 yaşın altındaki anne adaylarına geçmiş tedavi durumuna göre bir veya 2 embriyo, 35 yaşın üzerindeki hastalarda doktor tavsiyesi ve hasta isteğine göre 2 embriyo transferi yapılabilmektedir.Embriyo sayısının artması gebelik oranını arttırabileceği gibi, çoğul gebelik gibi durumlar yaşanmaması için, hasta ve doktorun bu konuda mümkün olduğu mertebede bilinçli hareket etmesi gerekmektedir.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir